Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/02/2023 - 09:25

Almanach Łącki” to dziedzictwo Ziemi Łąckiej. To historia i współczesność regionu

Wśród książek o Sądecczyźnie zgłoszonych w tym roku do XI edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2022 nie mogło oczywiście zabraknąć…”Almanachu Łąckiego”, półrocznika wydawanego społecznym wysiłkiem autorów i redakcji.

„Almanach Łącki” to periodyk – półrocznik, wydawnictwo historyczno-kulturalno-społeczne, które ukazuje się pod patronatem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

Numer 37 został zgłoszony do konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” 2022 przez Annę Totoń, „chodzącą encyklopedię” Nowego Sącza, miłośniczkę historii Sądecczyzny, społeczniczkę.

„Almanach Łącki” ukazuje się pod redakcją Jadwigi Jastrzębskiej.

Warto wiedzieć, że w 2024 roku „Almanach Łącki” będzie obchodził  20 – lecie istnienia. Jest wspierany przez Urząd Gminy w Łącku i Starostwo Powiatowe, ale najwięcej środków, by ta publikacja mogła być wydana pochodzi z wpłat darczyńców nie tylko w kraju, ale rodaków związanych z ziemią i regionem Łącka mieszkających za granicą.

Kolejny numer – 37 „Almanach Łąckiego” otwiera krótkie streszczenie od redakcji.

- Redaktor Jadwigę Jastrzębską cechuje wraz z resztą członków redakcji umiejętność dobierania tematów – pisze Anna Totoń w zgłoszeniu tej publikacji do konkursu. - To publikacja interesuje nie tylko młode pokolenie, ale też i seniorów z Łącka i nie tylko.

W niej zamieszczane są bardzo ciekawe artykuły, poparte zdjęciami, dokumentami o rodach żyjących z dziada pradziada w tym regionie, o ludziach, którzy sławią swym autorytetem, pozycją społeczną w kraju i w świecie Łącko i okolice. Tą Małą Ojczyznę.

Są artykuły nawiązujące do pięknej tamtejszej gwary, jest poezja nietuzinkowych poetów, o których wcześniej sygnalizował prof. Bolesław Faron w swoich cyklicznych artykułach na temat poezji w prasie. Zamieszczane są wiersze.

- Jestem pełna podziwu zagłębiając się w rozdział „Zatrzymane w kadrze”. W każdym nowym numerze Almanachu znajduję unikatowe, archiwalne zdjęcia, przedstawiające ludzi z dawnych lat, w strojach codziennych, uroczystych, regionalnych, zdjęcia zabytkowych detali, obiektów.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu