Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/10/2020 - 17:10

Zabawa jak za dawnych lat. Występ Mystkowian przenosi w czasie [WIDEO]

Zespół Mystkowianie na krynickiej scenie pokazał jak dawniej bawili się nasi przodkowie. Ich dbałość o szczegóły, scenografię i stroje została doceniona przez jury Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich.

Zespół Mystkowianie powstał w 1984 roku, najpierw jako grupa dziecięca, która z czasem przekształciła się w dorosłą. Zespół działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Swoją siedzibę mają w Domu Ludowym w Mystkowie. Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba.

Mystkowianie prezentują autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Lachów Sądeckich z pogranicza  lachowsko-pogórzańskiego, zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej. W ich tańcach dominują melodie i tańce grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu oraz klarnetu. Większość utworów prezentowanych przez zespół jest unikatowych, odnalezionych podczas badań terenowych lub przekazanych przez najstarszych członków zespołu, którzy mają już ponad 80 lat. Za muzykę odpowiada Remigiusz Szczecina.

Ich stroje lachowskie zostały zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych oraz starych fotografii odnalezionych w Mystkowie. Choreografią i konsultacją etnograficzną zajmuje się Patryk Rutkowski. Za szczególną dbałość o różnorodność strojów został wyróżniony na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju. Zespół zdobył również nagrodę za tradycyjne tańce, ukazane w kontekście obyczajowym.

Zobacz wszystkich laureatów konkuru w Krynicy-Zdroju.

Zespół Regionalny Mystkowianie, fot. Sądeczanin

Lista ich nagród i wyróżnień zdobytych w trakcie dotychczasowej działalności jest bardzo długa. Myskowianie występowali na wielu koncertach w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, Turcji, Niemczech, na Litwie, w Czechach i na Węgrzech. Zdobyli Srebrne Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich, Brązową Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem i wiele innych nagród na festiwalach polskich i zagranicznych. Mystkowianie są również laureatami Nagrody Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin.

Ponadto nagrali swoją płytę z tradycyjnymi lachowskimi pastorałkami w 2016 roku, a rok później zrealizowali film "Na Mystkowie grajo...". Zaprezentowali tam historię życia na lachowskiej wsi, ukazując kamienie milowe w życiu człowieka (młodość, dojrzałość, starość i śmierć. Pobili również Rekord Guinnessa w liczbie par tańczących poloneza w Wieliczce.

Ich występ na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju przeniósł publiczność w czasie. Zobaczcie, jak dawniej bawili się Mystkowianie. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury







Dziękujemy za przesłanie błędu