Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
22/02/2023 - 15:25

Najnowszy kwartalnik „Sądeczanin HISTORIA” jest już dostępny! Co znajdziecie w środku?

- Mało kto wie, że pierwsza chłopska partia w Europie, a jak niektórzy twierdzą na świecie, powstała w Nowym Sączu – pisze Łukasz Połomski w najnowszym kwartalniku „Sądeczanin HISTORIA”. W tym wydaniu historycy biorą na celownik sądeckich chłopów.

Najnowszy kwartalnik regionalny „Sądeczanin HISTORIA” jest już dostępny. Pierwszy tegoroczny numer prestiżowego wydawnictwa w całości poświęcony został sądeckim chłopom. W tym temacie Sądecczyzna ma się czym pochwalić!

Promocja kwartalnika odbędzie się w pierwszy dzień V. Sądeckich Targów Książki - 24 lutego o 16:30 w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. Czytaj więcej TUTAJ.

Zawartość najnowszego, marcowego kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” opisuje redaktor prowadzący, historyk Łukasz Połomski:

- Oddajemy do Waszych rąk kwartalnik poświęcony historii ruchu ludowego. Okazją, która nas skłoniła do wyboru tego tematu, jest przypadająca latem 130. rocznica powołania do życia Związku Stronnictwa Chłopskiego. Mało kto wie, że pierwsza chłopska partia w Europie, a jak niektórzy twierdzą na świecie, powstała w Nowym Sączu.

Sądecczyzna od XIX w. była kolebką ruchu ludowego. Jest to powód do dumy, o którym trochę zapomnieliśmy. W latach 80. i 90. XX wieku, przypominał o tym aktywnie „Rocznik Sądecki”. Potem temat umarł, a w świadomości Sądeczan jedynie często przypominani byli Potoczkowie – założyciele pierwszej chłopskiej partii.

W kwartalniku nie zawężamy się tylko do tematyki XIX – wiecznej, kiedy powstawał ruch chłopski, ale przedstawiamy dzieje chłopów w szerszym kontekście. Losy mieszkańców średniowiecznej wsi przedstawia dr Sławomir Wróblewski.

Epokę nowożytną nakreśla prof. Mateusz Wyżga, którego z radością witamy na łamach naszego kwartalnika. Profesor jest autorem niezwykle ciekawej publikacji „Chłopstwo. Historia bez krawata”, którą polecam naszym Czytelnikom.

Od epoki nowożytnej do bliższych nam czasów prowadzi artykuł debiutującego w naszym czasopiśmie Kamila Marszałka. Autor, w znakomitym tekście, kreśli zarys historii chłopskich sporów – od tych poważnych, które kończyły się buntami, po te zwykłe, o przysłowiową miedzę.

Mentalności chłopskiej sprzed 100 laty nie zrozumiemy bez lektury tekstu Joanny Hołdy, która kreśli nam obraz życia codziennego na wsi. Było ono regulowane rokiem liturgicznym, ale jednocześnie nie brakowało w nim przesądów.

Agnieszka Filipek opisała ludzi kultury, którzy wywodzili się z sądeckiej wsi. Okazuje się, że wieś sądecka to nie tylko Wojciech Migacz! W XIX i XX w. wprowadzają Czytelników dwa teksty. Debiutujący w kwartalniku Paweł Jakubiec (dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie) opisuje kariery działaczy chłopskich z Sądecczyzny.

W moim tekście Czytelnicy odnajdą niezwykle barwną historię działań ZSCh w sądeckiej Radzie Powiatowej. Z epoki autonomii galicyjskiej do międzywojnia prowadzą nas dwa artykuły poświecone ruchowi ludowemu. Dr Tomasz Jacek Lis pisze o chłopskich działaczach na terenie Limanowej i okolic.

Michał Wójcik przybliża ciekawą postać Józefa Ptasia – chłopskiego syna, który w Mszanie Dolnej zrobił wielką karierę. Niezwykle ciekawe są artykuły dra Jakuba Bulzaka oraz Mariusza Fornagla. Dotyczą one roli Kościoła w kształtującym się ruchu ludowym. Teksty te są pewnego rodzaju dwugłosem – Fornagiel przedstawił perspektywę chłopską, dr Bulzak skupił się na perspektywie Kościoła. Zdecydowanie warto przeczytać obydwa!

Dziś chyba nie zdajemy sobie sprawy, ile emocji rodził ruch ludowy w Kościele na przełomie XIX i XX w. Kwartalnik poświęcony chłopom jest mi szczególnie bliski. Jednym z twórców ZSCh był mój prapradziadek Gabriel Połomski. W 1909 r. padł ofiarą chłopskiej polityki, o czym piszę w swoim tekście. Jego polityczna działalność pozostawiła po sobie trwały ślad… - pisze Łukasz Połomski.

Przypominamy, że dla Czytelników kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” przygotowaliśmy specjalną ofertę rocznej prenumeraty periodyku. Cztery wyjątkowe wydania regionalnego kwartalnika można zamówić już za 50 złotych. Więcej dowiesz się TUTAJ.

Korzyści prenumeraty:

  • 4 wydania kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” za jedyne 50 złotych;
  • W cenę pakietu wliczony jest koszt przesyłki na terenie Polski;
  • Wydanie papierowe trafi prosto do twojego domu bądź na wskazany adres;
  • Oszczędność czasu! Nie musisz wychodzić z domu, aby cieszyć się niepowtarzalną treścią;
  • Wyjątkowe tematy – każdy kwartalnik porusza inne zagadnienie;
  • Najwyższej jakości rzetelne materiały przygotowywana jest przez historyków i znawców;
  • Zamówienie prenumeraty zajmie Ci nie więcej niż 5 minut.

Jak zamówić prenumeratę kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA”? By skorzystać z oferty należy dokonać wpłaty na konto wydawcy: Fundacja Sądecka, nr 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355, w tytule przelewu wpisując: imię i nazwisko oraz adres prenumeratora.

Więcej informacji nt. prenumeraty można uzyskać pod numerem telefonu 18 475 16 31 lub 18 475 16 26 lub za pomocą e-mail: [email protected][email protected].

Ponadto, marcowy kwartalnik „Sądeczanin HISTORIA” będzie można zakupić w księgarniach na terenie Nowego Sącza, w siedzibie wydawcy – Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 – oraz w formie e-wydania na stronie https://e-wydanie.sadeczanin.info/e-wydanie/kwartalnik (oprac. [email protected], fot. SKS)







Dziękujemy za przesłanie błędu