Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/12/2021 - 02:15

Zanim ogłosili stan wojenny... "Sądeczanin HISTORIA" o początkach "Solidarności"

Najnowsze wydanie kwartalnika "Sądeczanin HISTORIA"poświęciliśmy początkom NSZZ "Solidarność". Jak powstał ten niesamowity ruch robotników, a wkrótce ruch społeczny, który zmienił nie tylko Polskę, ale wkrótce całą, powojenną Europę? Kto miał na to wpływ i - przede wszystkim - co działo się na Sądecczyźnie? To wszystko w materiałach znakomitych, sądeckich historyków w najnowszym wydaniu jedynego w swoim rodzaju, regionalnego kwartalnika historycznego.

W 40. rocznicę końca karnawału „Solidarności”, jak zwykło nazywać się okres od podpisania Porozumień Sierpniowych do czasu wprowadzenia stanu wojennego oraz w 45-lecie powstania opozycji w PRL przygotowaliśmy dla Państwa kwartalnik, poświęcony stosunkowo niedawnym czasom - pisze we wstępie Sylwester Rękas, redaktor najnowszego wydania kwartalnika 'Sądeczanin HISTORIA".

- Okres od sierpnia 80’ do grudnia 81’ nazywa się często „karnawałem solidarności”, a jak mówiono wówczas był czasem ODNOWY, próbą przerwania ogromnej korupcji, niesprawiedliwości, kłamstwa i upartyjnienia kraju. Oprócz wspomnienia nowosądeckiej „Solidarności”, chcemy przypomnieć tło historyczne w jakich powstał ten wyjątkowy ruch, który był inspiracją dla całego świata.

Jest to szczególnie ważne dla młodego pokolenia, dla którego okres PRL wydaje się zbyt powierzchownie ujmowany. Chociaż jak wyśpiewał w utworze „Amnezja” Kazik Staszewski, łatwo zapomi-
namy jak było, więc i starszym przyda się przypomnienie. „Historia magistra vitae est” – historia nauczycielką życia. Warto przypominać, aby nie popełniać błędów z przeszłości, przynajmniej spróbować.

Pisząc o „Solidarności”, zwłaszcza w ujęciu lokalnym, często lakonicznie omawia się genezę i warunki w jakich się ona zrodziła. Działo się to z prostego powodu, dla dużej części starszego pokolenia, niektóre sprawy były i są tak oczywiste, że nie widziano sensu skupianiu się na nich. Jednakże pokolenia się zmieniają, niedługo minie pół wieku od momentu gdy doszło do powstania „Solidarności”.

Zanim ogłosili stan wojenny... "Sądeczanin HISTORIA" o początkach NSZZ "Solidarność"
Dla przybliżenia „ducha epoki”, pokazania źródeł „odnowy”, nie sposób nie sięgnąć w głąb lat 70. XX w. Nie sposób wreszcie nie przybliżyć ówczesnego języka. Dlatego w tym numerze przypominamy też czasy poprzedzające powstanie tego ruchu, dekadę lat 70. zarówno przybliżając wydarzenia jak i klimat epoki.

Wtedy nastąpiło duże przyspieszenie w różnych inwestycjach oraz poprawa warunków życia w stosunku do lat wcześniejszych PRL. Część społeczeństwa uwierzyła, że kraj może rozwijać i sta-
wać się normalniejszym, pomimo przynależności do bloku sowieckiego. Jednakże niewydolność systemu, złe zarządzanie i brak właściwego wsparcia dla rolnictwa indywidualnego prowadzące do niedoboru żywności, chybione inwestycje i arogancja władzy podczas pogłębiającego się kryzysu w końcu lat 70. powodowały wzrastające niezadowolenie ludzi (...)

Kwartalnik (zarówno numer bieżący jak i archiwalne wydania) można zakupić w biurze redakcji przy ul. Barbackiego 57 (poniedziałek – piątek w godz. 8-16, tel. 18 475 16 20) oraz w punktach sprzedaży prasy na terenie Nowego Sącza i Sądecczyzny. Kwartalnik dostępny jest również w e-wydaniu. Na prośbę czytelników przesyłamy wybrane wydanie/wydania kwartalnika pocztą. W tej kwestii prosimy o kontakt z B. Berdychowską tel. 18 475 16 26, [email protected] lub M. Sitek 18 475 16 31, [email protected]Zanim ogłosili stan wojenny... "Sądeczanin HISTORIA" o początkach "Solidarności"







Dziękujemy za przesłanie błędu