Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
01/10/2022 - 21:20

Burza rozpoczęła się na Wołyniu. To historia, o której często zapominamy

Wystawa pod nazwą „Burza zaczęła się na Wołyniu” to hołd dla żołnierzy Armii Krajowej z Kresów Wschodnich, którzy przelali krew za ziemie utracone przez Polskę po II wojnie światowej.

Podczas spotkania „Polskie Państwo Podziemne – historia i czyn zbrojny” w Żmiącej (powiat limanowski), 1 października, zaproszeni goście mogli zapoznać się z trzema wystawami tematycznymi.

Nie przegap relacji z tego wydarzenia: Spotkanie z historią w Żmiącej. O tych, którzy dla Polski chcieli oddać wszystko

Pierwsza z nich – przygotowana przez Muzeum Armii Krajowej im. generała Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie – nosiła tytuł „Burza zaczęła się na Wołyniu”.

- W 1944 roku rozpoczęła się akcja „Burza”, której celem miało być danie atutów politycznych Rządowi RP w Londynie do działania na forum międzynarodowym oraz uznanie przez Sowietów struktur administracyjnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego – tłumaczą autorzy wystawy.

- Pierwszą inicjatywą Muzeum Armii Krajowej poświęconą tym wydarzeniom jest wystawa pt. „Burza zaczęła się na Wołyniu”. Stanowi ona wyraz hołdu dla Żołnierzy Armii Krajowej z Kresów Wschodnich – ziem, które mimo ogromnej daniny krwi jej mieszkańców będącej dowodem ich polskości, Polska po II wojnie światowej utraciła.

Kolejna wystawa dotyczyła historii i działalności 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, mocno związanych z naszym regionem – Sądecczyzną.

Zobacz również: Każdy chce być bohaterem, również młodzi ludzie. Rozmowa z Zygmuntem Berdychowskim

Kolejna instalacja zatytułowana „Czas Niezłomnych” przybliżała losy Armii Krajowej. Wystawa ta będzie dostępna dla odwiedzających Dom Spotkań z Historią w Żmiącej. ([email protected], fot. SKS)







Dziękujemy za przesłanie błędu