Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
25/02/2023 - 11:15

Krynica - Zdrój: to "Sądecki Autor" głosami Czytelników "Sądeczanina"

Podczas uroczystej Gali XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zostały przyznane dwa wyróżnienia, które zostały przyznane głosami Czytelników portalu Sądeczanin.info oraz miesięcznika „Sądeczanin”. W kategorii „Sądecki Autor” 2022 wyróżnienie odebrał prof. oświaty Bogusław Kołcz.

Czytelnicy „Sądeczanina” głosowali na kandydatury zgłoszone do konkursu im. ks. prof. B. Kumora w kategorii „Sądecki Autor” i „Książka o Sądecczyźnie” od 13 do 22 lutego.

Wyróżnioną osobę przez Czytelników portalu „Sądeczanin.info” poznaliśmy podczas uroczystej Gali konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora.

Imię i nazwisko wyróżnionej osoby ogłosiła Małgorzata Borczyk, dyrektor wykonawczy Fundacji Sądeckiej. Wyróżnienie przypadło prof. Bogusławowi Kołczowi, dyrektorowi Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, którym kieruje od wielu lat.

Wyróżnionemu Bogusławowi Kołczowi dyplom oraz przepiękną różę wręczył Tomasz Kowalski, redaktor naczelny portalu „Sądeczanin.info” i miesięcznika „Sądeczanin”.

Bogusław Kołcz odbierając wyróżnienie był bardzo wzruszony.

Prof. oświaty Bogusław Kołcz to człowiek ponadczasowy, szukający i odkrywający. Ciągle coś realizuje innego, nowatorskiego. Nauczyciel z krwi i kości, dla którego przekazywanie wiedzy i wychowywanie młodego pokolenia jest czymś inspirującym, napędzającym do życia, torującym drogę do przekraczania utartych stereotypów. Taki jest Bogusław Kołcz, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.

Jest nauczycielem języka polskiego, profesorem oświaty (ten najwyższy tytuł w oświacie uzyskał w 2008 roku), dyrektorem osiągającego doskonałe wyniki Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego, a wcześniej legendarnego IV Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Tą szkołą kieruje jak doskonały kapitan statkiem od wielu lat.

Jest współautorem podręczników szkolnych, autorem kilkuset publikacji z zakresu literatury i języka polskiego, pedagogiki, metodyki nauczania, edukacji regionalnej, kultury i historii Nowego Sącza.

Podręczniki do języka polskiego do klas 1-3 liceum i technikum, pt. „Barwy epok. Kultura i literatura”, których jest współautorem, wydane zostały w 600 tysiącach egzemplarzy i doczekały się dziesięciu wydań.

W dorobku Bogusława Kołcza znajdują się książki poświęcone Nowemu Sączowi (we współautorstwie z Piotrem Droździkiem: „Nowy Sącz z kadru i pamięci”, „Nowy Sącz na starej pocztówce”, „Nowy Sącz – jeśli zapomnę o nich... Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu 1889–2014”). Nie można zapomnieć też o licznych jego artykułach w: „Roczniku Sądeckim”, „Sądeczaninie”, „Almanachu Sądeckim”, „Almanachu Łąckim” i innych czasopismach lokalnych i nie tylko. Na swoim koncie ma także kilkanaście tekstów w wydawnictwach zbiorowych. Ponadto redagował też

kilka publikacji o tematyce sądeckiej, w tym pomnikową „Nową Encyklopedię Sądecką” autorstwa Jerzego Leśniaka, która została wydana po już po śmierci autora.

Bogusław Kołcz jest również autorem książki biograficznej „Zakochany w Sączu. Jerzy Leśniak (1957-2017)”.

[email protected], fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu