Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
17/12/2022 - 11:15

Zanim przystąpimy do właściwego rachunku sumienia, należy zrobić dwie ważne rzeczy

Stały spowiednik nie jest osobą od zwierzeń lub rozwiązywania wielkich dylematów duchowych. Regularna spowiedź u sensownego, zaufanego księdza, który jest gdzieś w pobliżu albo do którego z łatwością można się dostać mniej więcej raz w miesiącu, pomaga uporać się z powracającymi grzechami i trudnymi do pokonania słabościami.

W pierwszym warunku Sakramentu Pokuty i Pojednania, jakim jest rachunek sumienia, ważne jest przede wszystkim, by potraktować go jako narzędzie pomocne do porządnego zabrania się za siebie. Jeżeli ograniczymy go tylko do szybkiego przyjrzenia się sobie przed podejściem do konfesjonału, popełniamy błąd. Rachunek sumienia nie jest czymś, co trzeba po prostu odhaczyć, by spowiedź była ważna – dobrze przeprowadzony może się stać fundamentalną sprawą w naszym nawróceniu i jeśli potraktujemy go poważnie, nie jako wstęp do spowiedzi, ale jako odrębną rzeczywistość duchowego zmagania, może przynieść niezwykłe owoce.

Kilka dni przed spowiedzią – albo nawet tego samego dnia, ale kilka godzin wcześniej – trzeba więc znaleźć spokojny czas na przyjrzenie się swojemu sercu. Nie warto zostawiać rachunku sumienia na ostatni moment, myśląc: „Skoro muszę iść do spowiedzi, to pójdę sobie piętnaście minut wcześniej do kościoła i już czekając w kolejce, przypomnę sobie różne moje grzechy, ułożę je w jakąś całość, a potem się wyspowiadam i z głowy.” Rachunek sumienia nie jest tylko wstępem do spowiedzi, ale stanowi bardzo ważny element życia duchowego. Od tego, jak wygląda nasz rachunek sumienia, zależy bowiem to, czy i w jaki sposób wzrastamy duchowo.

Jak to zrobić w praktyce? Zanim przystąpimy do właściwego rachunku sumienia, należy zrobić dwie ważne rzeczy. Na początku długo i porządnie trzeba się pomodlić do Ducha Świętego. Rachunek sumienia nie ma być naszą działalnością, naszym przyglądaniem się sobie, ale prośbą o Boże spojrzenie na nasze życie. Przygotowanie do spowiedzi bez mocnego przywoływania Ducha Świętego jest absolutnie bezużyteczne.

Adam Szustak OP, „Spowiedź. Instrukcja obsługi”, Wydawca: Fundacja Malak, Kraków 2019
Wybór fragmentów: MB







Dziękujemy za przesłanie błędu