Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
17/09/2021 - 14:55

"Powtarzam: lękając się, nie przestać ufać"

"Lękam się zwłaszcza tych różnych słabości, które już raz nas zgubiły – a których dzisiejszy system nie tylko że nie opanowuje, ale wręcz je wyzwala. Nie myślę, że dzieje się to z premedytacją. Na pewno również i „tam” są ludzie, którzy widzą – i którzy chcieliby… zdaje się jednak, że system ma swoje mechanizmy „fatalne” – i to tak ciąży."

W trosce o trzeźwość Polaków

(Jan Paweł II, 17 grudnia 1978)

Rzym, 17 xii 1978 r.

Wasza Eminencjo,

Najdostojniejszy i Umiłowany

Księże Prymasie!

Pragnę podziękować za całą korespondencję, którą przywiózł Biskup Bronisław. Przede wszystkim za osobisty list Księdza Prymasa, a także za wszystkie załączniki – za to, co przysłała i zamierzyła Konferencja Episkopatu Polski. Kiedy czytałem teksty przewidziane na uroczystość Matki Bożej Gromnicznej 1, czułem tak wielkie wzruszenie, że ledwo mogłem powstrzymać się od płaczu. Bóg zapłać! Stokrotne Bóg zapłać! Dołączę się do tych modlitw, pamiętając, że ten dzień – to także 30-lecie ingresu Prymasa Polski2, jakże trudnego i jak zarazem owocnego. Owocowanie przez krzyż i przez Maryję stojącą pod krzyżem. Wiem, jaką mam w nim „cząstkę”. Na temat spraw „urzędowych” pozwalam sobie załączyć maszynopis. Tutaj w tym liście pragnę tylko jedno jeszcze powiedzieć. Bardzo przeżywam z tego „oddalenia” sprawy mojego Narodu, troskę o jego „dziś i jutro”. Raduję się i lękam jednocześnie, nie przestając nade wszystko ufać.

Lękam się zwłaszcza tych różnych słabości, które już raz nas zgubiły – a których dzisiejszy system nie tylko że nie opanowuje, ale wręcz je wyzwala. Nie myślę, że dzieje się to z premedytacją. Na pewno również i „tam” są ludzie, którzy widzą – i którzy chcieliby… zdaje się jednak, że system ma swoje mechanizmy „fatalne” – i to tak ciąży. A prócz tego – wiadomo – sąsiedztwo. Powtarzam: lękając się, nie przestać ufać. Tego nauczyłem się od Prymasa Polski. A ufam najbardziej Pani Jasnogórskiej, Naszej Matce. Lękam się bardzo pijaństwa. Nie napisałem o tym wprost w moich listach do Rodaków – jakoś nie wypadało. Ale, jeśliby Konferencja, Komisja d/s trzeźwości, uważali to za celowe, to proszę się na mnie powoływać. Można powiedzieć: papież-rodak prosi… papież-rodak łączy się z wszystkimi, którzy podejmują walkę o trzeźwość Narodu itp. Jeśli Ksiądz Prymas uzna to za stosowne (w takiej lub innej formie), będę wdzięczny. Wymieniłem tę jedną sprawę, bo zbliża się W[ielki] Post i tydzień modlitw o trzeźwość Narodu. Z pewnością są też inne. Proszę pamiętać, że zawsze jestem sercem w Polsce. Z wyrazami czci i miłości łączę raz jeszcze życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok

Jan Paweł II

1 Chodzi prawdopodobnie o kazanie Prymasa Polski na 30-lecie ingresu do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie, wygłoszone w święto Matki Bożej Gromnicznej w Gnieźnie, 2.02.1979 r. Prymas połowę kazania poświęcił znaczeniu wyniesienia Jana Pawła II do godności papieskiej.

2 Ingres Stefana kard. Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej odbył się 2.02.1949 r.
 

Książka „Listy na czas przełomu” została wydana przez Wydawnictwo WAM we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II.Dziękujemy za przesłanie błędu