Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
28/11/2023 - 15:35

Nie zwlekaj! Daj się poprowadzić właściwemu przewodnikowi

Praktykowanie cnót miało bowiem przypominać wspinaczkę do Nieba po drabinie: „Gdzie nie ma posłuszeństwa, tam nie ma cnoty. Gdzie nie ma cnoty, tam nie ma dobra ani miłości, gdzie nie ma miłości, tam nie ma Boga, bez Boga nie idzie się do Nieba. Wszystkie te cnoty stanowią swoistą drabinę, z której się spada, jeśli zabraknie choćby jednego szczebla”.

Od wydawcy:

Lubisz to, co piękne? Pociąga Cię to, co doskonałe? Interesuje Cię świat niebanalnych relacji? Nie zwlekaj! Daj się poprowadzić właściwemu przewodnikowi.

Z Ojcem Pio uda Ci się zrealizować te pragnienia. On wielu ludziom wskazał najlepszą drogę i pomógł w osiągnięciu świętości.

W książce znajdziesz rozwiązania problemów najczęściej występujących w życiu duchowym. Dowiesz się, jakie są ich przyczyny i jak się z nimi uporać.

Przeczytaj o niepowtarzalnym i skutecznym kierownictwie jednego z największych mistrzów duchowych i pozwól, by to, co piękne i doskonałe, uczyniło Twoje wnętrze harmonijnym. Zadbaj o swoją duszę.


Praktyka kierownictwa duchowego
Ojciec Pio uważał, że droga do świętości jest trudna, długa i obejmuje całe ludzkie życie, dlatego od swoich dzieci duchowych wymagał wysiłku i współpracy z łaską Bożą. Owo zmaganie się o świętość przyrównywał do przemijania pór roku: jałowej i bezpłodnej zimy z częstymi roztargnieniami i zniechęceniem, wiosny obfitującej w rosę łaski i święte uczucia, lata wypełnionego żarem podobania się Bogu oraz jesieni z licznymi owocami duchowymi. (...)

Konkretnymi środkami realizacji powołania do świętości proponowanymi przez Ojca Pio były: praktyka codziennej modlitwy, medytacja, pobożna lektura, czytanie Pisma Świętego, przyjmowanie komunii duchowej i sakramentalnej, rachunek sumienia, a także nabożeństwa do świętych i praktykowanie cnót. Swoim dzieciom duchowym zalecał ogólny rachunek sumienia kilka razy dziennie w celu czuwania nad realizacją powziętych postanowień, a wieczorem proponował szczegółowy rachunek sumienia z popełnionych grzechów, niezrealizowanych dobrych uczynków, z ulegania złym skłonnościom i pokusom. Wszystkie te elementy łączył z dziękczynieniem i postanowieniem naprawienia niedoskonałości, a także ofiarowaniem Bogu samych siebie i wszystkich chrześcijan.

W pracy nad sobą według Ojca Pio bardzo ważne było ćwiczenie się w cnotach, ponieważ „świętość to życie pokorne, bezinteresowne, roztropne, sprawiedliwe, cierpliwe, pełne życzliwej miłości, czyste, łagodne, pracowite; to wykonywanie własnych obowiązków”. Pomagało ono w odrywaniu serca od licznych przywiązań. Ojciec Pio nie zalecał jednak równoczesnego praktykowania wszystkich cnót, ponieważ mogłoby to prowadzić do niepotrzebnego niepokoju i zamętu w myślach i uczuciach. Na początku należało podjąć pracę nad cnotą, która pozwala przezwyciężyć wadę główną, a po niej kolejną. Praktykowanie cnót miało bowiem przypominać wspinaczkę do Nieba po drabinie: „Gdzie nie ma posłuszeństwa, tam nie ma cnoty. Gdzie nie ma cnoty, tam nie ma dobra ani miłości, gdzie nie ma miłości, tam nie ma Boga, bez Boga nie idzie się do Nieba. Wszystkie te cnoty stanowią swoistą drabinę, z której się spada, jeśli zabraknie choćby jednego szczebla”. (...)

Terapeuta dusz. Kierownictwo duchowe Ojca PIO, wydawnictwo Serafin 2023Dziękujemy za przesłanie błędu