Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
15/09/2021 - 14:55

Listy na czas przełomu

Myśli Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego wypełnia troska o nieprzyjaciół, nawet tych najbardziej bezwzględnych. Trwająca aż do śmierci Kardynała listowna rozmowa odsłania obraz Polski i świata widziany z perspektywy gabinetów dwóch wybitnych mężów stanu. Diagnozy i przewidywania rozmówców świadczą o ich do dzisiaj intrygującej przenikliwości.

Wspomnienie wspólnych wakacyjnych spotkań

(Jan Paweł II, 22 lipca 1979)

Castel Gandolfo, 22 lipca 1979 r.


Wasza Eminencjo,

Umiłowany i Czcigodny Księże Prymasie,

Pragnę nawiązać do dawnego zwyczaju, który przez szereg lat towarzyszył naszym wakacyjnym spotkaniom. Zjawiałem się wówczas pod koniec lipca na Bachledówce1, a potem w Fyszorze2, aby złożyć Waszej Eminencji serdeczne życzenia z podwójnej okazji: urodzin i imienin. Wiem, że tego roku miejsce pobytu wakacyjnego zostało przeniesione nad Jezioro Augustowskie3 – więc tam się udaję, już tylko myślą i sercem, ażeby powtórzyć te same co zawsze serdeczne życzenia. W ręce Pani Jasnogórskiej oddaję Osobę Księdza Prymasa i Jego wielką misję w Kościele i w Ojczyźnie. Oby nadal starczyło Mu sił – wszelkich sił – do jej spełniania. Proszę o to Matkę Kościoła wraz z całą Polską. I tego zarazem najgoręcej i w sposób najbardziej osobisty życzę Dostojnemu Solenizantowi. Pozwalam sobie dołączyć krótkie słowo na dzień Matki Bożej Częstochowskiej, które w duchu wdzięczności nawiązuje do mojego pobytu w Polsce. Łączę się całym sercem z Instytutem4 i Wszystkimi Osobami, które jak co roku towarzyszą Księdzu Prymasowi w czasie wakacji, pozdrawiam Księdza Kapelana5, wszystkich Księży i Braci, a także p. Stanisława6. Niestety, nie widzę możliwości na siatkę7 ani na kajak, a do śpiewu też mogę włączyć się tylko na odległość. Wasza Eminencja zechce przyjąć wyrazy czci i oddania w Chrystusie Panu i Jego Matce wraz z serdecznym błogosławieństwem dla Wszystkich

Jan Paweł p[astor] p[astorum] ii

1 Klasztor paulinów, a od 1988 r. również parafia Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce. Prymas Stefan Wyszyński przyjeżdżał tam na letni wypoczynek w latach 1967–1973.

2 Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci „Fiszor” k. wsi Gaj, założony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w 1932 r. Prymas Stefan Wyszyński przyjeżdżał tam na letni wypoczynek w latach 1974–1978.

3 Mowa o Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Studzienicznej, a także Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Prymas Stefan Wyszyński przyjeżdżał tam na letni wypoczynek w latach 1979–1980.

4 Dotyczy członkiń Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu (dziś Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego).

5 Ks. Bronisław Piasecki – zob. Biogramy osób…

6 Mowa o Stanisławie Maciejaku – zob. Biogramy osób…

7 Karol Wojtyła był znany z tego, że uprawiał sport, lubił też między innymi grać w siatkówkę.

Książka „Listy na czas przełomu” została wydana przez Wydawnictwo WAM we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II







Dziękujemy za przesłanie błędu