Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
19/07/2021 - 16:10

Kompleks zabudowań Facebooka to fascynujące miejsce

Biskup Robert Barron, jeden z najbardziej rozpoznawalnych duchownych na świecie i aktywny użytkownik mediów społecznościowych, założyciel katolickiej organizacji medialnej „Word on Fire”, podpowiada, jak rozmawiać o wierze – mądrze, racjonalnie, treściwie, owocnie. Jednocześnie wyjaśnia, dlaczego dobrze uformowana wiara otwiera umysł człowieka na poszukiwania.

Wstęp

Spotkania w siedzibach Facebooka i Google’a

W pierwszych miesiącach 2017 roku złożyło mi wizytę pięciu dżentelmenów z San Jose w Kalifornii. Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się osobiście, niemniej od jakiegoś czasu śledzili oni moją aktywność w sieci. Oznajmili, że wszyscy są zatrudnieni w korporacjach informatycznych Doliny Krzemowej na różnych stanowiskach i chcieliby wprowadzić mnie jakoś w ten bardzo wpływowy świat, na przykład organizując dla mnie wykłady w siedzibach Facebooka i Google’a. Zgodziłem się i uścisnęliśmy sobie dłonie. Muszę jednak przyznać, że nie spodziewałem się wówczas, aby ich plan miał większe szanse powodzenia. Mniej więcej pół roku później, ku mojemu zaskoczeniu, ale i radości, jeden z nich zadzwonił z informacją, że wkrótce skontaktuje się ze mną przedstawiciel „grupy katolików” pracujących w Facebooku i ustalimy termin mojego wykładu w ich siedzibie w Menlo Park w Kalifornii.

Kompleks zabudowań Facebooka to fascynujące miejsce: awangardowa architektura, otwarte przestrzenie biurowe dla pracowników, ogromna stołówka, z którą równać się mogą tylko stołówki największych uniwersytetów, wszechobecne rowery, ogród do medytacji i przechadzek na dachu jednego z głównych budynków i przede wszystkim – młodzi ludzie. Nie wiem, czy dostrzegłem w załodze Facebooka chociaż jedną osobę powyżej trzydziestki. Czułem się niemal jak Matuzalem.

Zostałem jednak ciepło przyjęty, a na mój wykład przyszedł tłum entuzjastycznie nastawionych słuchaczy. Wystąpienie było także transmitowane na żywo w internecie i obejrzały je tysiące widzów w różnych częściach świata, (…)

Robert Barron, Jak rozmawiać o wierze. Biskup w siedzibach Facebooka i Google’a, przełożyła Małgorzata Wiertlewska, Wydawnictwo W drodze, czerwiec 2021
Dziękujemy wydawnictwu W drodze za udostępnienie cytowanych fragmentówDziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”Miesięcznik Sądeczanin sierpień 2021