Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
06/05/2021 - 16:20

"Jako chłopiec lubiłem biografie i książki przygodowe"

Stanisław Ulam: W 1927 roku zdałem trwające trzy dni egzaminy maturalne i musiałem zdecydować się, co robić dalej. Wybór przyszłego zawodu nie był łatwy.

Fragment z rozdziału Dzieciństwo. 1909-1927 

Mój ojciec, Józef Ulam, był adwokatem. Urodził się w 1877 roku we Lwowie, mieście, które było wówczas stolicą Galicji, prowincji cesarstwa austro-węgierskiego. Było nią nadal w chwili moich narodzin w 1909 roku. (…)

W 1927 roku Zawirski powiedział mi, że we Lwowie ma się odbyć kongres matematyczny, na który zaproszono uczonych z zagranicy. Dodał, że jeden z wykładów ma wygłosić młody i niezwykle utalentowany matematyk John von Neumann. Wtedy po raz pierwszy usłyszałem to nazwisko. Niestety, nie mogłem wysłuchać tych wykładów, ponieważ właśnie zdawałem egzaminy maturalne. W tym czasie interesowałem się jednak nie tylko nauką. Pochłaniałem literaturę polską, a także dzieła najróżniejszych pisarzy obcych: Tołstoja, Juliusza Verne’a, Karola Maya, H. G. Wellsa i Anatola France’a. Jako chłopiec lubiłem biografie i książki przygodowe. Oprócz tej „umysłowej” działalności aktywnie uprawiałem sport. (…)

W 1927 roku zdałem trwające trzy dni egzaminy maturalne i musiałem zdecydować się, co robić dalej. Wybór przyszłego zawodu nie był łatwy. Mój ojciec, który chciał, abym został adwokatem i przejął jego kancelarię, zorientował się, że nie mam zdolności w tym kierunku. (…) W związku z tym zacząłem szukać takich studiów, które nauczyłyby mnie czegoś praktycznego, a jednocześnie wiązałyby się z naukami ścisłymi. Rodzice namawiali mnie, abym został inżynierem, więc ostatecznie złożyłem wniosek o przyjęcie mnie na Wydział Mechaniczny lub Elektryczny Politechniki Lwowskiej. (…)
Moje studia obejmowały analizę matematyczną, rachunek różniczkowy i całkowy, mechanikę klasyczną, geometrię wykreślną i fizykę. Pomiędzy wykładami siedziałem na ogół w pokoju któregoś z wykładowców matematyki. W tym czasie, bardziej chyba niż w jakimkolwiek innym momencie mojego życia, pragnąłem zajmować się wyłącznie matematyką. (…) 

Stanisław Ulam, Przygody matematyka. Autobiografia. Znak Horyzont 2021
Dziękujemy wydawnictwu Znak Horyzont za udostępnienie cytowanych fragmentów







Dziękujemy za przesłanie błędu