Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
16/09/2021 - 15:20

Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością.

Prośba o wybór pasterza Krakowa

(kard. Stefan Wyszyński, 6 grudnia 1978)

Warszawa, 6 xii 1978 r.

Wasza Świątobliwość,

Ukochany Ojcze Święty,

Dziś całą noc całowałem Jego dłonie na rozmowie w jakimś Watykańskim zaułku.

Pragnę się przyznać, że każdego ranka, od godz. 5–6, gdy wracam do świadomości ze snu, klękam z Nim na progu Sanktuarium Jasnogórskiego, wraz z naszym Więźniem1 tegorocznym (Iwonka) i całym Zespołem i modlimy się do Matki Kościoła, aby dzień podobał się Bogu. To samo wieczorem – na Apel Jasnogórski – przynoszę tam Ojca świętego i razem wspieramy Go modlitwą za Kościół i Polskę. To jest potrzeba mojego serca. Dziękuję za serdeczne przyjęcie w kaplicy prywatnej moich Dzieci, które zasługują na to dla ich bohaterskiej modlitwy za Ojca świętego i Kościół Boży. To tyle spraw, z zakresu rodzinnej wspólnoty. Resztę dopowie Biskup Bronisław [Dąbrowski]2.

[…] Będę wdzięczny Waszej Świątobliwości za decyzje co do Krakowa, gdyż czas jest – przed zbliżającym się Jubileuszem św. Stanisława – aby decyzja zapadła. Ja będę stał wiernie przy programie Waszej Świątobliwości w sprawie programu Krakowskiego. Proszę wybaczyć te myśli, które nie są naruszeniem limitu mojej pokory, która w tej sytuacji jest na pewno większa, niż to wygląda ze słów.

Ręce Ojca świętego ze czcią całuję i o błogosławieństwo proszę.

+ Stefan Kard. Wyszyński (-)

1 Więzień jasnogórski – praktyka ascetyczno--modlitewna związana z działalnością Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. Polegała ona na cyklicznym wyznaczaniu jednej osoby do stałego przebywania na Jasnej Górze w celu permanentnej opieki modlitewnej nad narodem.

2 Krótkie życiorysy najważniejszych postaci pojawiających się w listach umieściliśmy w części Biogramy osób występujących w listach.

Książka „Listy na czas przełomu” została wydana przez Wydawnictwo WAM we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła IIDziękujemy za przesłanie błędu