Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
18/12/2019 - 09:30

Dobra książka: Adam Szustak OP "Spowiedź. Instrukcja obsługi" (3)

Chociażbyś grzeszył miliony razy, chociażbyś spowiadał się od stu lat z tych samych grzechów lub za każdym razem wyznawał jeszcze większe, to nigdy nie usłyszysz od Jezusa: „No ile można? Mógłbyś się wreszcie nawrócić!” On zawsze bez pretensji powie „Dziecko”.

(…) Czytając Pismo Święte, pomyślałem, że gdyby chciało się poszukać najbardziej beznadziejnego przypadku, z którym Pan Jezus mógłby się spotkać w spowiedzi, to jest nim właśnie Judasz. On jest przegranym numer jeden , ponieważ Judasz jest człowiekiem, który w spotkaniu z Panem Jezusem tuz przed Jego śmiercią wyglądał dokładnie jak ten paralityk. To był uczeń, któremu zburzyło się wszystko, co wcześniej zbudował z Panem Jezusem, w którego podczas Ostatniej Wieczerzy wszedł szatan, czyli wszystkie demony zaczęły w nim rządzić, który dokonał najstraszliwszej zbrodni, jakiej można dokonać, bo wydał na śmierć Syna Bożego. Oczywiście Judasz nie zabił Pana Jezusa, ale bez niego to by się nie wydarzyło. Więc gdyby poszukać najbardziej ekstremalnego przypadku, największej porażki i przegranej , to myślę, że Judasz jest kimś takim. Czy jednak z przypadkiem tak już beznadziejnym nie da się już nic zrobić? Czy Judasz jest zatem człowiekiem całkowicie straconym, którego nie da się uratować? Spróbujmy się przyjrzeć jego spowiedzi – bo choć dosłownie nigdzie jako takiej jej nie znajdziemy, to możemy na kartach Ewangelii wyczytać opowieść o spowiedniku Jezusie, którego miłosierdzie szukało Judasza aż do końca, nigdy nie rezygnując.

Jest taka scena w Ewangelii świętego Jana, która w symboliczny sposób opisuje tę spowiedź. I nie chodzi mi oczywiście o to, co Judasz zrobił na tej spowiedzi, tylko o to, jak Pan Jezus się zachował, jak potraktował Judasza i co dla niego zrobił. A mam wrażenie, że Pan Jezus zrobił to, co zapowiedział w Kafarnaum, że kiedy spotka kogoś wiszącego na Polu Garncarza, to powie mu „Odpuszczone są twoje grzechy.” (…).

Adam Szustak OP, „Spowiedź. Instrukcja obsługi”, Wydawca: Fundacja Malak, Kraków 2019
Wybór fragmentów: MBDziękujemy za przesłanie błędu