Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
03/11/2020 - 16:35

To cud! To pierwsze pozytywne wydarzenie od czasu I wojny światowej

Ukazując zatem aktualność myśli i nauczania Jana Pawła II, warto najpierw cofnąć sie w czasie. Nie da się bowiem, patrząc z dzisiejszej perspektywy, dostrzec wyzwań, z którymi musiał się zmierzyć pierwszy od blisko pięciu stuleci nie-Włoch na Stolicy Apostolskiej.

Rozdział I - Pontyfikat wielkich wyzwań

„To cud! To pierwsze pozytywne wydarzenie od czasu I wojny światowej i zmieni ono oblicze świata” – zawołał wyznający prawosławie Aleksander Sołżenicyn, laureat literackiej Nagrody Nobla, niezłomny dysydent oraz rosyjski nacjonalista, na wieść o wyborze Karola Wojtyły na Głowę Kościoła katolickiego.

Od tego czasu minęło wiele lat.[…]. Żyjemy dziś w całkowicie innym świecie. Ale ten nasz świat jest naturalną konsekwencją świata minionego. Mądrze napisał George Santayana – amerykańsko-hiszpański ateista, który kochał Kościół katolicki – że ten, kto nie zna własnej historii, skazuje się na jej powtarzanie. […]. Ukazując zatem aktualność myśli i nauczania Jana Pawła II, warto najpierw cofnąć sie w czasie. Nie da się bowiem, patrząc z dzisiejszej perspektywy, dostrzec wyzwań, z którymi musiał się zmierzyć pierwszy od blisko pięciu stuleci nie-Włoch na Stolicy Apostolskiej.

Dlatego – również po to, by lepiej zrozumieć jego myśl oraz dokonania – trzeba najpierw przypomnieć postać poprzednika Karola Wojtyły, Pawła VI, świetnie wykształconego, wrażliwego intelektualisty, wychowanego w subtelnej szkole myśli francuskiej i mającego duże doświadczenie dyplomatyczne.[…]

Charakterologicznie Paweł VI był człowiekiem, który, dostrzegając subtelności stojących przed nim problemów i widząc złożoność materii, wahał się z podejmowaniem decyzji. Z tego też względu Jan XXIII mawiał o nim żartobliwie amleto – Hamlet. „Często bywał niepewny” – podobnie sądził wybitny wiedeński kardynał Franz Koenig – „dlatego, że był taki inteligentny i chciał zrobić najlepszy użytek ze wszystkiego”°. W efekcie jednak – między innymi z tego właśnie względu – wiele poważnych problemów narastających w Kościele przez długie lata pozostawało bez rozwiązania.
Z ich kumulacją przyszło się zmierzyć kardynałowi z Krakowa.

Maciej Zięba OP, „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata”, Wydawnictwo W Drodze, 2020
Dziękujemy Wydawnictwu W drodze za udostępnienie cytowanych fragmentów







Dziękujemy za przesłanie błędu