Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
23/07/2021 - 16:10

Autentyczna wiara nie sprzeciwia się rozumowi

Jako wzór tych różnorodnych cnót moralnych i intelektualnych zaproponuję św. Tomasza z Akwinu, którego metoda podejmowania pytań o wiarę jest dla nas dzisiaj optymalna.

(...) W kolejnych rozdziałach tej części książki postaram się przedstawić pięć warunków, czy też wstępnych wymogów takiego sporu. Ufam, że stanie się jasne dla czytelnika, iż wymogi te dotyczą zarówno zachowań oraz postaw, jak i intelektu. Uczestnicy sporu w dialogu platońskim musieli najpierw przyswoić sobie określony sposób życia, aby umiejętnie włączać się w konstruktywną rozmowę – tak samo niecierpliwi mężczyźni i kobiety naszych czasów, ukształtowani przez materializm, relatywizm oraz prawo do asertywności, powinni najpierw wdrożyć się do pewnego sposobu bycia w świecie, gdyż dopiero wówczas będą potrafili owocnie ze sobą rozmawiać o sprawach wiary. Powinni oni najpierw zrozumieć – i wcielić w życie – pogląd, że autentyczna wiara nie sprzeciwia się rozumowi, że scjentyzm należy uznać za przeżytek, że nie da się tolerować powszechnej tolerancji, że trzeba wystrzegać się woluntaryzmu oraz że oponenci muszą starać się rzeczywiście słuchać siebie nawzajem. Jako wzór tych różnorodnych cnót moralnych i intelektualnych zaproponuję św. Tomasza z Akwinu, którego metoda podejmowania pytań o wiarę jest dla nas dzisiaj optymalna. (…)

Wiara nie sprzeciwia się rozumowi

(…) Jedną z najbardziej oświecających łask w życiu przeżyłem jako początkujący licealista, kiedy usłyszałem o pierwszym ze słynnych argumentów św. Tomasza z Akwinu na istnienie Boga (3). Odtąd intuicyjnie wiem, że wiara i rozum nie są sobie przeciwne, ale w rzeczywistości wzajemnie się dopełniają. W naszych czasach szczególnie smutne jest to, że zbyt wielu ludzi, wierzących i niewierzących, kurczowo trzyma się jakiejś formy fideizmu. Wierzący fideiści nie chcą lub nie potrafią podjąć rozmowy z szerszą kulturą, a niewierzący fideiści odrzucają tak pojmowaną religię jako prymitywną i nieracjonalną.

Robert Barron, Jak rozmawiać o wierze. Biskup w siedzibach Facebooka i Google’a, przełożyła Małgorzata Wiertlewska, Wydawnictwo W drodze, czerwiec 2021
Dziękujemy wydawnictwu W drodze za udostępnienie cytowanych fragmentów







Dziękujemy za przesłanie błędu