Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
15/05/2016 - 18:35

Sądecki Pielgrzym: Projekty Ducha Świętego czy unijne?

,,Mówił: «Jesteś brzemienna i urodzisz syna, któremu dasz imię Izmael, bo słyszał Pan, gdy byłaś upokorzona. A będzie to człowiek dziki jak onager : będzie on walczył przeciwko wszystkim i wszyscy - przeciwko niemu; będzie on utrapieniem swych pobratymców»” - czytając powyższe słowa z Księgi Rodzaju o praprzodku dzisiejszych muzułman, słuchając nawoływania Papieża do przyjęcia uchodźców i widząc co dzieje się w Niemczech trudno o przełom w naszym myśleniu.

Co rusz, na apele papieża o przyjęcie jednej rodziny do parafii słychać, że rząd, że państwo... parafia nie. Papież w pierwszym rzędzie nie zwraca się do samorządu  czy rządu tylko do PARAFII.

Jest On ojcem wszystkich ludzi na ziemi. Ma bogatą córkę Europę i czasami dziką jak onager Azję i Afrykę ,więc prosi tę ,,lepszą”, aby zrobiła trochę miejsca  dla tych  „gorszych”  sióstr.
Za komuny jak i nowego ustroju przywykło się załatwiać grubsze rzeczy dla Kościoła przez radnych, projekty pisane przez urzędniczki, polityków, przedsiębiorców. Doprowadziło to do utraty wiary w siłę wspólnot parafialnych. Na dodatek bywa, że osoby zaangażowane w parafiach są od dziesiątków lat takimi  „hamulcowymi”.

Trafnie taką postawę podczas jednej z homilii w Domu św. Marty nakreślił papież, jako obraz „zamkniętego kościoła”, do którego „przechodzący ludzie nie mogą wejść” i z którego „Pan, który jest w nim, nie może wyjść”. Stąd nawiązanie do tych „chrześcijan, którzy mają w ręku klucz i zabierają go, nie otwierając drzwi”, albo, co gorsza, „stają w drzwiach” i „nie pozwalają wejść”.
Pożądanie dóbr na płaszczyźnie emocjonalnej  określiłby tą postawę fachowiec.

Papież zachęca nas wiele razy do wejścia w struktury parafii: ,,to nic że sie ubrudzisz Pan to oczyści”.
Do sytuacji obecnej, pod uchodźców, „projekt napisał” dla nas Duch Święty. Tytuł projektu – „Festyn Parafialny” . Od kilku, kilkunastu lat przerabia go z nami „warsztatowo”, jak Polska długa i szeroka.

Festyny Parafialne, Parafiady, Powitanie Lata, Dni Kwitnących Gruszek ... i tym podobne imprezy wyrobiły w organizatorach i zaangażowanych osobach -odpowiedzialność , umiejętność współpracy, bezinteresowność. Poruszyły do działania całe społeczności zastane nieraz przez dziesięciolecia. Nie jest to sztuka dla sztuki. Te festyny, ta współpraca przygotowała tych ludzi, aby jako PARAFIA przyjęli rodzinę uchodźców o co pokornie prosi papież Franciszek.
Mało to u nas pustostanów, starych plebani, zabudowań gospodarczych pod niewielką adaptację? Bezrobocie jest najniższe od 24 lat .
Nikt nie obieca, że z taką rodziną będzie łatwo. Pomoc takiej rodzinie będzie miała jednak twarz. Nie będzie anonimowości jak w krajach zachodnich, które tą metodą budują bombę społeczną. Nasze parafie mają szansę oczyścić się już tu, na ziemi przyjmując uchodźców.

Trzeba modlitwy w święto Zesłania Ducha Świętego za naszych pasterzy, aby uwierzyli w „projekty” Ducha Świętego i potęgę swojej owczarni .
Sądecki Pielgrzym

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu