Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
30/06/2015 - 13:42

Poznaj parafie Sądecczyzny: parafia św. Rocha w Dąbrówce

Parafia św. Rocha jest parafią liczącą około 3 250 parafian, znajdującą się w dzielnicy Nowego Sącza Dąbrówka Polska. Parafia w Dąbrówce istniała już przed 1513 rokiem, czyli za czasów księdza Jana Długosza, jednak została zniesiona. Obecną parafię wydzielono z parafii św. Małgorzaty w 1924 r.
Na terenie parafii mieszczą się dwa kościoły: świątynia pw. Trójcy Świętej oraz zabytkowy kościół św. Rocha, który zbudowano przed 1470 rokiem.

Istnieje wiele przekazów odnoszących się do początków tej zabytkowej świątyni.
Według jednej z miejscowych tradycji pierwszą świątynię miał ufundować król Władysław Jagiełło, jako wotum za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Z kolei w innym przekazie mowa jest o pobytach władcy w okolicach kościoła podczas licznych polowań.
Nie mniej, jak czytamy na stronie parafialnej „Wydaje się jednak, że owa legendarna opowieść zbudowana została w oparciu o informację zamieszczoną przez malarza na stropie nawy modrzewiowego kościółka i odnosi się do erygowania przy kościele Św. Ducha w Nowym Sączu konwent norbertanów, którzy za sprawą wspomnianego monarchy stali się prawnymi właścicielami wsi „Dombrowa”, a od tego faktu zwanej „Abbatis”(opacka)”

Wchodząc do wnętrza kościoła dostrzec można odrestaurowaną w 2004 r. polichromię stropu oraz ołtarza głównego. Malowidła te, o charakterze poźnorenesansowym, podzielono kasetonami, w których rozmieszczone zostały w układzie szachownicowym popiersia świętych i błogosławionych zakonu norbertańskiego oraz kwiatonowe rozety. Jedną ze ścian prezbiterium zdobi olejny obraz przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem, który w 1937 r. wyszedł spod pędzla znanego malarza – portrecisty sądeckiego Bolesława Barbackiego (1891 –1941). 

Drugim kościołem znajdującym się na terenie parafii jest kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, w którym pierwszy odpust ku czci św. Trójcy przeżywano w 1994r.

W parafii pw. św. Rocha pracuje trzech księży:
Proboszcz parafii- ks. prał. Józef Janas, wikariusze ks. Piotr Zawiślak oraz ks. Szymon Ćwik.

Na terenie parafii działa wiele grup oraz stowarzyszeń, m.in.: Dziewczęca Służba Maryjna, Katecheza dla dorosłych, Koło przyjaciół wyższego seminarium duchownego w Tarnowie.
Ponadto w parafii funkcjonują także grupy, które są mniej popularne wśród diecezjan: Arcybractwo Konającego Serca Jezusa i Jego Bolesnej Matki (Członkowie Bractwa modlą się o dobrą śmierć i radość rychłego oglądania Boga dla dusz w czyśćcu cierpiących) oraz Kościół Domowy Emmanuel.

Przy parafii św. Rocha w Dąbrówce Polskiej funkcjonuje Katolickie Niepubliczne Przedszkole im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego „Ochronka”, które zostało wybudowane jako wotum wdzięczności w piątą rocznicę wizyty Św. Jana Pawła II na Sądecczyźnie.

W skład parafii wchodzą następujące ulice:
Bohaterów Orła Białego, Bolesława Chrobrego, Czereśniowa, Dąbrówki, Grunwaldzka, Grunwaldzka Boczna, Korczaka, Kossaka, Krzykulskiego, Lisa, Mieszka I, Piramowicza, Podbielowska, Przesmyk, Ruczaj, Skalna, Tłoki, Węgierska, Wita Stwosza, Zagościniec, Zakole, Zalesie, Zawiszy Czarnego, Zyndrama.

Parafia Świętego Rocha w Nowym Sączu należy do dekanatu Nowy Sącz- Wschód.
Paulina Fabiś- Rychel

Źródło: www.parafiarocha.pl, www.nowysacz.pl
Fot. www.parafiarocha.pl
 


Dziękujemy za przesłanie błędu