Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
29/07/2015 - 08:54

Poznaj parafie Sądecczyzny: Parafia pw. św. Wojciecha w Rożnowie

Mały drewniany kościółek, pochodzący z XVII w., a w jego środku wspaniałe malowidła i niezwykłe rzeźby. Tak w kilku słowach można zaprezentować kościół parafialny w parafii pw. św. Wojciecha BM i Podwyższenia Krzyża św.
Kościół w Rożnowie liczy już przeszło 350 lat. Powstał bowiem 1661 r., kiedy to jego fundator Jan Wielopolski z Pieskowej Skały- starosta warszawski i kasztelan wojnicki, otrzymał od króla Polski Jana Kazimierza pozwolenie na budowę nowego kościoła. Rok później powstała tutaj parafia, która przyjęła wezwanie świętego Wojciecha (wierzono bowiem, że święty Wojciech podczas swojej wędrówki zatrzymał się w tym miejscu na odpoczynek). Poświęcenia dokonał biskup krakowski Kazimierz z Łubowa 19 lipca 1705 r.

Wewnątrz świątynię zdobi ozdobne malarstwo, natomiast nad chórem znajduje się polichromia późnorenesansowa.
W prezbiterium znajdują się obrazy namalowane przez Bogumiłę Stadnicką. Ołtarz główny, to grupa posągów barokowych z XVII w. przedstawiająca Ukrzyżowanie. Z kolei na ołtarzach bocznych znajduje się postać św. Wojciecha oraz obraz Matki Boskiej Bolesnej łaskami słynącej.

Parafia w Rożnowie posiada wiele zabytków, m.in.: kamienną chrzcielnicę z ok. 1600 r., portret Stanisława Krzesza (uczestnika wyprawy króla Jana Sobieskiego) pochodzący z 1691 r., XVII Stella o konfesjonał, dzwon z 1661 r.

W parafii pracuje dwóch księży:
Ksiądz proboszcz Marek Truś (pochodzący z Jaworzna- Szczakowej, a od19roku życia mieszkający w Bochni. Ks. Marek Truś święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. z rąk bp Jerzego Ablewicza. W Rożnowie swoją posługę kapłańską odbywa od 2002 r. )
Ksiądz wikariusz Wojciech Witowski ( pochodzący z parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu- Biegonicach, wyświęcony w 2014 r., od tego też roku pracuje w parafii w Rożnowie).

Paulina Fabiś- Rychel
źródło: www.roznow.diecezja.tarnow.pl
fot. parafia Rożnów
 


Dziękujemy za przesłanie błędu