Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
20/06/2015 - 21:36

Poznaj parafie Sądecczyzny: Parafia pw. św. Jana Pawła II

Parafia pw św. Jana Pawła II znajdująca się na os. Barskim w Nowym Sączu obecnie skupia się wokół kaplicy, w której celebrowane są nabożeństwa. Obok niej znajduje się plac budowy, na którym wznoszona jest nowa świątynia.
Budowę kościoła rozpoczęto w listopadzie 2014 r. Obecnie mury sięgają już czterech metrów a wkrótce robotnicy zajmą się budową chórów i empor.

Jako pierwszy etap powstawania zarówno parafii, jak i nowego kościoła była decyzja ówczesnego proboszcza Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu o zakupieniu działki pod budowę nowej świątyni. Przyszła parafia miała znaleźć się nad rzeką Łubianką przy ul. Partyzantów.
Wtedy też zastały zakupione działki o powierzchniach 0,44 ha przy Partyzantów, 0,12 ha przy ul. Batalionów Chłopskich.
Za początek tworzenia wspólnoty można uznać dzień zakończenia Misji Świętych w parafii św. Małgorzaty. 30 października 2010 r. odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Nowego Sącza. Wyruszono wtedy na osiedlę Barskie oraz Westerplatte, niosąc na ramionach ważący ponad100 kg drewniany Krzyż. Na miejscu budowy nowej świątyni nastąpiło poświęcenie Krzyża Misyjnego oraz Jego adoracja.
Od tego czasu pod Krzyżem celebrowane były nabożeństwa, początkowo nieregularnie, a od czasu powstania kaplicy codziennie.
Decyzję o powstaniu nowej parafii ogłosił ks. biskup Andrzej Jeż podczas odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia 2013 r.
Pozwolenie na budowę nowego kościoła zostało wydane 20 października 2014 r., a pierwsze prace przy kopaniu fundamentów rozpoczęto 21 listopada tego samego roku.

Twórcą projektu koncepcyjnego zespołu sakralnego (kościoła oraz plebani wraz z domem parafialnym) został mgr inż. Grzegorz Ratajski z Tychów.
Powierzchnia kościoła wraz z chórem, emporami oraz zakrystią to 844 m3. Budynek zaprojektowano jako jednonawowy z transeptem czyli nawą prostopadłą do osi kościoła oddzielającą część główną świątyni od prezbiterium.
Kościół powstanie na planie krzyża i zyska charakter miejsca świętego, w którym kontempluje się krzyż oczekując nadejścia Zbawiciela.

Pierwsze uroczystości w nowej parafii odbędą się w maju przyszłego roku. Pierwsza większa uroczystość będzie miała miejsc 22 maja przyszłego roku. - powiedział dla RDN-u proboszcz parafii ks.Zbigniew Biernat- Będzie to wmurowanie kamienia węgielnego, który to kamień otrzymaliśmy od Ojca Świętego Franciszka z grobu św. Piotra. Mamy nadzieję, że wtedy przynajmniej w takim surowym stanie to wnętrze będzie już wykonane, w znaczeniu tylko murów samych, i tam może tą pierwszą Mszę św. uda się odprawić.

Parafia pw. Jana Pawła II obejmuje ok 6 tys. wiernych.
Obecnie w parafii pracuje czterech księży:
Ks. Proboszcz Zbigniew Biernat – w parafii od 2013r
Wikariusze:
Ks. Mirosław Tragarz – w parafii od 2013r
Ks. Wiesław Wysowski –w parafii ad 2013r
Ks. Daniel Bubula –w parafii od 2014r

Przy parafii działają następujące grupy: aspiranci, ministranci, lektorzy, schola dziecięca „Radosne Duszki”, schola młodzieżowa, kółko misyjne. Utworzono 14 Róż Różańcowych, Ruch Szensztacki, prowadzone są katechezy dla dorosłych, dyżuruje prawnik.

Parafia posiada swoją stronę internetową www.kaplicabarskie.pl gdzie są wszystkie ważne informacje dotyczące bieżących spraw.

Odpust parafialny przypada w niedzielę przed 25 października/ liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II/.

Źródło: www.kaplicabarskie.pl
fot. www.kaplicabarskie.pl

***

Parafia pw św. Jana Pawła II jest pierwszą parafią z cyklu „Poznaj parafie Sądecczyzny”, którą pragniemy Państwu przedstawić. Już wkrótce, na naszym portalu znajdziecie kolejne prezentacje.

Paulina Fabiś- RychelDziękujemy za przesłanie błędu