Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/07/2015 - 14:54

Poznaj parafie Sądecczyzny: Parafia pw. św. Anny w Żegiestowie

Historia kościoła w Żegiestowie sięga XIX w., kiedy to w powstała pierwsza drewniana kaplica dla kuracjuszy w dawnym Domu Zdrojowym. W skład parafii św. Anny w Żegiestowie wchodzą dwa kościoły: pw. św. Anny i Św. Michała Archanioła w Żegiestowie oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zubrzyku.
Pierwszą tymczasową kaplicę urządzono w latach 1860- 1870 roku w Domu Zdrojowym. Mszę Świętą odprawiali w niej księża przebywający na kuracji bądź dojeżdżających z Muszyny.
W 1933 roku bp Franciszek Lisowski ustanowił w Żegiestowie Zdroju stałą placówkę duszpasterską wraz z drewnianą kaplicą w Wierchomli - teren obecnego kamieniołomu. W lipcu 1934 roku mianował pierwszego proboszcza ks. Józefa Skwiruta, który pełnił tę funkcję do października 1945 roku.
W 1951 r. biskup Jan Stepy erygował w Żegiestowie Wsi parafię, w skład której, oprócz kościoła pw. św. Anny, weszła kaplica w Zdroju oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zubrzyku. Pomimo niezbyt długiej historii kościoła parafialnego, dzieje żegiestowskich świątyń sięgają czasów bardzo odległych.

W skład parafii w Żegiestowie wchodzą dwa kościoły.
Kościół pw. św. Anny i św. Michała Archanioła jest dawną cerkwią grekokatolicką typu architektury Bojkowskiej, zbudowaną w latach 1917-25.
Cerkiew ta jest jedyną taką budowlą w Polsce i jedną z trzech w Europie. Wyjątkowość tej cerkwi związana jest z budulcem- cerkwie Bojkowskie budowane były z drewna, z kolei ta w Żegiestowie zbudowana jest z kamienia i cegły.
W prezbiterium, na ścianie ołtarzowej, znajdują się posągi św. Piotra i Pawła. Okna prezbiterium wypełniają witraże, przedstawiające św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Św. Wojciecha. Święty Wojciech przedstawiony jest tutaj w scenie sprawowania Eucharystii, z nawróconym poganinem u stóp. Za tło witraża posłużył gaj, w którym Święty zginął, zaś w dolnej kwaterze znalazły się strzały, które przeszyły jego ciało. Witraż ten ofiarowała kościołowi Krystyna Rakoczy, zaś projekt powstał w pracowni Haliny Cieślińskiej-Brzeskiej w Krakowie (1988).

Drugą świątynią należącą do parafii jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. w Zubrzyku.
W 1646 roku, z inicjatywy biskupa krakowskiego Piotra Gembickiego, we wsi erygowano cerkiew unicką. Była ona uposażona dochodami z 1 łanu, zaś później z tzw. Kaszczakowskiej roli. W 1664 roku biskup Andrzej Trzebnicki zwolnił popa z ciężarów podatkowych, dzięki czemu w Zubrzyku powstać mogła samodzielna parochia. We wsi cerkiew budowano jeszcze dwukrotnie w 1717 i 1885 roku. Ta ostatnia, zachowana do dziś, w II połowie lat 40. XX w., po wysiedleniu ludności łemkowskiej, przekształcona została w kościół rzymskokatolicki. Jej wystrój jest niemal w całości nowy i pochodzi z czasów odnawiania kościoła w latach 90. zeszłego wieku.


Proboszczem w parafii w Żegiestowie od 2014 r. jest ks. mgr Krzysztof Dynarowicz. W parafii mieszka także rezydent ks. kanonik Andrzej Rakoczy, będący najpierw wikariuszem, a od 1980r. proboszczem tej wspólnoty.
Przy parafii działa Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Dziewczęca służba Maryjna.
Parafia w Żegiestowie należy do dekanatu Piwniczna- Zdrój.

***

Prezentowana parafia znajduje się w Żegiestowie wsi. W Żegiestowie, tym razem Zdroju, znajduje się jeszcze jedna parafia- św. Kingi, którą zaprezentujemy Państwu w następnej odsłonie cyklu.

Paulina Fabiś- Rychel

źródło: www.zegiestow.diecezja.tarnow.pl
fot. www.zegiestow.net
 






Dziękujemy za przesłanie błędu