Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
21/06/2015 - 08:33

800-lecie zapalenie wiecznej lampki przez Wincentego Kadłubka

W tym roku przypada 800-lecie (1215-2015) wprowadzenia wolskich kościołach zwyczaju palenia wiecznej lampki przed tabernakulum. Regułę tę wprowadził w życie błogosławiony Wincenty Kadłubek.
Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1160 r. we wsi Karwów koło Opatowa. Był biskupem krakowskim, historiografem, człowiekiem wielkiej wiedzy i kultury, reformatorem Kościoła oraz doradcą panujących.

W 1207 r. zgodnie z ówczesnym zwyczajem został wybrany biskupem krakowskim. Brał udział w Soborze Laterańskim IV, na którym wprowadzono obowiązek rocznej spowiedzi i wielkanocnej komunii świętej, jak również zaostrzono przepisy odnośnie do małżeństwa i celibatu kapłanów.

Po soborze, będąc już w kraju, Wincenty dbał o wprowadzanie reform, szczerzył także kult św. Floriana, mało znanego wówczas w Polsce oraz św. Stanisława.

Z nieznanych powodów w 1218 r. zrezygnował z biskupstwa i wstąpił do zakonu cystersów w Brodnicy (dziś Jędrzejowie). Legenda mówi, że kiedy szedł pieszo z Krakowa, mnisi powitali go ok. kilometr od klasztoru, o czym przypomina usypany później na tym miejscu Kopiec Spotkania.

Na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego spisał po łacinie „Kronikę Polski”. Dzieło składające się z czterech ksiąg, jest dziś głównym źródłem na temat historii Polski w pierwszych wiekach. W 1215 roku prowadził zwyczaj palenia wiecznej lampki przed tabernakulum. Cześć do Najświętszego Sakramentu i żywą obecność Jezusa w tabernakulum chciał podkreślić umieszczając przy nim właśnie wieczną lampkę, która przyjęła się później także w innych kościołach. W tym roku mija 800 lat od tego wydarzenia.

Zmarł 8 marca 1223 r. w Jędrzejowie. Został ogłoszony błogosławionym w 1764 roku – beatyfikował go Klemens XIII.

Cystersi z Jędrzejowa na nowo podjęli starania o kanonizację słynnego historiografa bł. Wincentego Kadłubka, który zmarł w Jędrzejowie i którego sanktuarium znajduje się w tamtejszym archiopactwie. „Zbliża się 250. rocznica beatyfikacji bł. Wincentego, o którego kanonizację cystersi wciąż się modlą”.



Opactwo jędrzejowskie powstało ok. 1140 r., jako filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Przebudowany później kościół ponownie konsekrował w 1210 r. biskup krakowski Wincenty Kadłubek.

Opactwo cystersów w Jędrzejowie to sanktuarium bł. Wincentego. Jest tam czczony jako skromny miejscowy zakonnik, reformator Kościoła, człowiek wielkiej wiedzy i kultury. Za życia uznawany przez współbraci za świętego, został pochowany w przyklasztornym kościele przed wielkim ołtarzem. Rzym wyniósł go na ołtarze w 1764 roku, decyzją Klemensa XIII. Kult relikwii błogosławionego ma miejsce w ponad 40 świątyniach w kraju i za granicą.

(Rob)
Fot. Rob






 






Dziękujemy za przesłanie błędu