Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
05/09/2015 - 07:15

Szlakiem kapliczek Beskidu Sądeckiego: Kapliczka pod Jaworzynką

Odkrywamy przed Państwem urok kapliczek Beskidu Sądeckiego.

Zaledwie dwie godziny wędrówki czerwonym szlakiem od Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna- Wielrchomala, znajduje się wzgórze Jaworzynka leżące na wysokości 1001 m. n. p. m., a pod nim kamienna kapliczka św. Wendelina.

Św. Wendelin jest patronem pasterzy, dlatego zrozumiałe jest dlaczego to właśnie jego kaplica leży nad polanami Wyżne Młaki, gdzie jeszcze nie tak dawno pasterze wypasali bydło. Także teraz, przy odrobinie szczęścia można spotkać pasterzy prowadzących łąkami owce.

Przyjmuje się, że Wandelin to skrócona forma od germańskiego imienia Wendelbert, Wendelmar, Wendelgart. Pierwsza część Wendel- prawdopodobnie oznaczał, pochodzący z plemienia Wandalów.” Św. Wendelin według tradycji przybył z Irlandii, był pasterzem oraz mnichem.

Kapliczka pod Jaworzynką zbudowana została w 1932 r. z kamienia, z dachem pokrytym tradycyjnym gontem. Za żeliwną furtką znajduje się drewniana płaskorzeźba patrona kapliczki.

Wędrówkę do kapliczki, wcale nie trzeba na niej kończyć. Szlakami z pod Jaworzynki można kontynuować podróż i zejść do Szczawnika bądź przez Pustą Wielką do Żegiestowa. Tym samym wydłużając sobie przyjemność obcowania z górskimi krajobrazami.

Paulina Fabiś- Rychel

fot. własne

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu