Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
24/11/2015 - 08:05

Szkolenie Komitetów Parafialnych z udziałem parafii z Sądecczyzny

Południowa część diecezji (w tym parafie Sądecczyzny) odbyła szkolenie połączone z dniem skupienia, by lepiej przygotować swoje parafie na wyjątkowe rekolekcje – na Światowe Dni Młodzieży.

Dzisiejsze szkolenie jest po to, by niewiadome stały się wiadomymi – mówił Marcin Lewandowski, członek Diecezjalnego Zespołu, tłumacząc zadania logistyków w Tygodniu Misyjnym. 

Tematyka szkolenia skupiona była przede wszystkim na… rozwoju duszpasterstwa młodzieży, do czego świetną okazją jest ŚDM. Omówiono działania podejmowane przez wszystkie sekcje wchodzące w skład Diecezjalnego Zespołu: Liturgia, Katecheza, Formacja, Wolontariat, Logistyka, Finanse oraz Media. Przedstawiono szczegółowy plan Tygodnia Misyjnego, a także zasady rejestracji na Wydarzenia Centralne w Krakowie.

Prelegenci przekazywaną wiedzę oparli na wielu godzinach rozmów, na swoim bogatym doświadczeniu, a także na raportach, złożonych przez przedstawicieli dekanatów. Podsumowując je, Anna Szczepanek zwróciła szczególną uwagę na wiele podjętych już działań, ale także ogrom przestrzeni do wykorzystania w kwestii grup parafialnych w wielu miejscach diecezji.

Na spotkaniu obecny był również Bp tarnowski Andrzej Jeż, który podkreślił ważną rolę młodych w Kościele. – Potrzebujemy młodych,  bo nie zawsze nadążamy w przekazywania rzeczywistości wiary następnemu pokoleniu – mówi biskup i porównując przygotowanie do ŚDM do wyjścia na Synaj, dodaje – pamiętam zejście do klasztoru św. Katarzyny z góry Synaj – trudne i wyczerpujące, w potężnym upale, w niebezpiecznym układzie skał.. Myślę, że dla nas to nie będzie zejście. Właśnie! Żeby to nie było zejście, tylko wejście w nową rzeczywistość! Wejście w codzienny świat z przesłaniem ewangelicznym.

O ŚDM jest już bardzo głośno w parafiach. – Na pewno będzie to ożywienie życia chrześcijańskiego i miejmy nadzieję, że nie zakończy się to właśnie na tych dniach młodych, ale będzie skutkowało dalszym jego rozwojem – mówi pan Marek z Łabowej.

Zainteresowanie przybyłych do Tarnowa było szczególnie widocznie w czasie przeznaczonym do zadawania pytań. Na zakończenie spotkania ks. dr Paweł Górski apelował, by nie odcinać młodych pielgrzymów od parafii. – Nie twórzmy getta młodzieżowego, włączmy ich w wydarzenia parafialne. Pamiętajcie: to, co dla Was jest zwykłe, normalne, dla nich na pewno będzie czymś ciekawym i wyjątkowym.

Angelika Biernat

oprac.(P)

fot. K. Łańka/Diecezjalne Biuro Medialne

Szkolenie Komitetów Parafialnych cz.2


Dziękujemy za przesłanie błędu