Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/08/2015 - 10:00

Przewodnik po muszyńskich Ogrodach Biblijnych

Otwarte pod koniec czerwca Ogrody Biblijne w Muszynie odwiedza coraz więcej pątników i turystów. Nic dziwnego zatem, że ukazał się "Przewodnik po muszyńskich Ogrodach Biblijnych" autorstwa prof. Zofii Włodarczyk, z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, ich projektantki. Celem bedekera jest przekazanie opisu założenia, które można zobaczyć w plenerze. Autorka ujawnia także, że ogrody będą nie tylko miejscem medytacji, ale też posłużą do organizacji rekolekcji czy dni skupienia.

Pątnicy i turyści przybywają do tego niezwykłego miejsca  ze wszystkich stron Polski. To do nich  kieruje swoje słowa ks. Paweł Stabach, proboszcz muszyńskiej parafii: "W historii ludzkości znaczącą role odgrywały i odgrywają ogrody. Wszystko zaczęło się w ogrodzie Eden, miejscu niezwykłym, gdzie panowała harmonia pomiędzy stworzeniami a Stwórcą. (...)  Ogrody są miejscem szczególnego spotkania Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem w Jego Słowie". (...) Ufamy, że będą one dla wierzących zachętą do czytania Biblii oraz medytacji o Bogu Stwórcy i Ojcu; dla wierzących inaczej miejscem spotkania i dialogu religijnego; zaś dla niewierzących okazją do spotkania w przyrodzie i słowie z miłującym nade wszystko Bytem Nadprzyrodzonym, a może i "Gwiazdą Betlejemską".

Książeczka podzielona jest na pięć części, zgodnie z układem założenia.  Na dwudziestu ośmiu stronach autorka prowadzi czytelnika przez poszczególne części (Ogród historii zbawienia, Ogród krajobrazów biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny, Ogród dla zakochanych) i  opisując je krótko, ale treściwie.

"Aby systematycznie, krok po kroku  poznać historię zbawienia zapisaną w Biblii, a przedstawioną w muszyńskich ogrodach, należy iść wzdłuż wytycznych ścieżek, które kolejno prowadzą do poszczególnych części ogrodu" - pisze autorka.  I dalej: "w centrum ogrodu, gdzie kierują się wszystkie ścieżki, umieszczona jest artystyczna wizja Nowej Jerozolimy (...)".

Zofia Włodarczyk ujawnia też, że wieczernik, jak i cały ogród będzie iluminowany, a wierni będą mogli w wieczerniku pochylić się nad słowem Bożym, pod przewodnictwem duszpasterze i odbyć tutaj rekolekcje czy dni skupienia.

Do przewodnika dołączona jest mapka, a zdjęciami zilustrował go J. Heilman i K.Kubiesa. Książeczka jest dostępna w Centrum Informacji Turystycznej przy muszyńskim kościele.

(Rob)

Fot. Rob







Dziękujemy za przesłanie błędu