Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
07/02/2016 - 16:35

Poznaj parafie Sądecczyzny-parafia pw. św. Marcina w Mogilnie

Mogilno położone jest w powiecie nowosądeckim, w gminie Korzenna. Mogilska parafia prawdopodobnie powstała w XIV w, a jej obecny kościół został poświęcony w 2003 roku.

Ołtarz Główny MogilnoKrótkie informacje o parafii:

Diecezja: Tarnowska

Dekanat: Nowy Sącz Wschód

Gmina: Korzenna

Data erygracji: 1311 r.

Data konsekracji nowej świątyni: 2003 r.

Patron parafii: Św. Marcin

Odpust: 14 września - Podwyższenia Krzyża św., 11 listopada - św. Marcina

Strona internetowa: www.parafiamogilno.pl

Rys historyczny:

Parafia św. Marcina powstała w XIV w, pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1325 r. Parafia w Mogilnie początkowo przyporządkowana była biskupstwu krakowskiemu, natomiast po pierwszym rozbiorze Polski (od 1783 r.) włączono ją w granice diecezji tarnowskiej. Również przynależność do dekanatu Nowy Sącz Wschód narodziła się z czasem. Początkowo parafia należała do dekanatu bobowskiego, później grybowskiego.

Pierwszy kościół parafialny pw. Jana Chrzciciela, zbudowany prawdopodobnie w XIV, w 1558 r. uległ pożarowi. Po katastrofie zbudowano kamienną kaplicę pod wezwaniem św. Anny.

Ok. 1765 r. zbudowano drewnianą świątynię, której patronem był św. Marcin. W 1992 r. z inicjatywy ks. proboszcza Leszka Kozioła, rozpoczęto budowę nowej, murowanej świątyni. W 1993 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, którego dokonał ks. bp. Józef Życiński. Dziesięć lat od wmurowania kamienia węgielnego, 13 września 2003 r., ks. bp. Wiktor Skworc poświęcił nową świątynię.

Pierwszym proboszczem tutejszej parafii był ks. Jakub Kurek. Natomiast od 2010 r. funkcję proboszcza pełni ks. Emil Myszkowski.

Przy parafii, w roku 2010, powstała grupa teatralna „Dabar”. Początkowo kierował nią ks. Łukasz Pawłowski, jednak decyzją księdza biskupa zmienił parafię, w której posługiwał. Od tego czasu grupa tworzy nie mając kierownika.

Czy wiesz, że...?

W starym kościele znajdował się ołtarz główny późnobarokowy z 2. ćw. XVIII w., z rzeźbionym krucyfiksem barokowym z tegoż czasu, otoczonym miejscowym kultem oraz z bramkami po bokach. Dwa ołtarze boczne późnobarokowe z XVIII w. z obrazami MB z Dzieciątkiem i św. Józefa utrzymane w tradycji barokowej z XIX w.

Organy, które zostały zbudowane przez Tomasza Falla zostały przeniesione do nowego kościoła.

Paulina Fabiś- Rychel

fot. parafia Mogilno







Dziękujemy za przesłanie błędu