Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/12/2015 - 19:25

Harcerze przyjęli w Zakopanem Betlejemskie Światło Pokoju dla Polski

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbyło się w niedzielę 13 grudnia w Zakopanem w sanktuarium Matki Boskiej. W przekazaniu wzięło udział 1650 harcerzy z Polski i Słowacji. Światełko Betlejemskie trafiło do Polski już po raz 25. Tym razem towarzyszy mu hasło "Zauważ człowieka".

Światło PokojuW Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach czekało na Światełko Betlejemskie ponad 1650 harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, którzy, zaraz po ceremonii przekazania, zawiozą Światło w rodzinne strony. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpocznie swoją drogę, by znaleźć się na wigilijnych stołach tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów.

To nie jest żaden prezent, to jest dar miłości. Miłości Boga do człowieka. Chciejmy tym darem podzielić się z drugim człowiekiem - mówił ks. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan Związku Harcerstwa Polskiego w czasie uroczystej Mszy św. w zakopiańskim sanktuarium. Harcerzy i licznie zgromadzonych pozdrowił ks. Marian Mucha, kustosz fatimskiego sanktuarium.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Linzu, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów.

Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Polaków. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

(P)

źródło: ekai.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu