Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
08/09/2016 - 20:25

Św. Charbel zawita do Sącza. Spotkanie z polskim jezuitą z Syrii

Caritas i ojcowie jezuici z parafii kolejowej w Nowym Sączu zapraszają w sobotę (10 września), godz. 16.30, na mszę św. z namaszczeniem olejem św. Charbela. Mszę będzie celebrował o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, który przez 31 lat posługiwał w Syrii. Po mszy spotkanie z ojcem Zygmuntem.

Kościoły wschodnie, przynależne nieprzerwanie do Kościoła katolickiego, wydały wspaniałych świętych. Jednym z nich jest libański mnich św. Charbel . Jego życie, jak również historie z nim związane po jego śmierci, są nieprawdopodobne. Wszystko to wydarzyło się dosyć niedawno, na przełomie XIX i XX wieku. Ze względu na proces beatyfikacyjny w latach 50 –tych, jest to bardzo dobrze udokumentowane.
Warto w internecie poczytać o tym świętym maronickim.
Po publikacjach o św. Charbelu, szybko znikających z na półek księgarni widać, że jest bardzo popularny w Polsce.

Wiele osób na Sądecczyźnie za wstawiennictwem św. Charbela odzyskało zdrowie i cieszyły się rozwiązaniem trudnych spraw.

Można powiedzieć o wymianie świętych, gdyż w Libanie, w kościołach, widać obrazy „Jezu Ufam Tobie” i św. Faustyny.

Na ŚDM w Krakowie można było zobaczyć, że taką iskrą Bożego Miłosierdzia są nasi misjonarze. Co krok przewijały się grupy młodzieży z całego świata z kapłanami Polakami lub siostrami zakonnymi.
Czasami na wskutek wojen te małe wspólnoty się rozpadają lub giną. Tak się stało w Syrii, gdzie przez 31 lat posługiwał jezuita, ojciec Zygmunt Kwiatkowski. Powrócił po tylu latach do swoich braci w łódzkiej wspólnocie. Niedługo za nim przybyły relikwie św. Charbela:
https://m.youtube.com/watch?v=_9gO5v_XVnY

W miarę możliwości ojciec Zygmunt przez Internet prowadzi w języku arabskim katechezy. Organizuje pomoc dla Bliskiego Wschodu.

Spektakularne cuda za przyczyną św. Charbela w Polsce są takim wołaniem świętego o modlitwę i otwarcie serc Polaków dla ludzi z tamtego rejonu.

Przeczytajmy:

„Zimny wieczór u łódzkich jezuitów, było to niedługo po zamordowaniu 21. koptyjskich chrześcijan, ojciec Zygmunt odprawił Mszę świętą za rodziny męczenników, których krew spłynęła do Morza Śródziemnego. Jezuita poświęcił wtedy obraz Matki Bożej Męczenników Koptyjskich, namalowany przez panią profesor z łódzkiej uczelni. Matka Boża ma szatę podobną do znanej z obrazu Nieustającej Pomocy lecz na czarnej szacie widać białe krzyżyki, jaki noszą kapłani koptyjscy. Ma też taką współczesną, żywą twarz z dużymi oczyma o typowo bliskowschodnich rysach.
Ojciec Zygmunt utrzymuje kontakt z rodzinami męczenników i organizuje dla nich pomoc…

Sądecki PielgrzymDziękujemy za przesłanie błędu