Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Marian Mółka - Groń

Filozof sztuki i jego oryginalne zabawki

Nie kończył szkół artystycznych, ani nie czerpał wiedzy od mistrzów sztuki, którą chciał się jednak zajmować. Teraz sam prowadzi warsztaty i prezentuje swoje dzieła.

Pierwsze skromne próby w malarstwie Marian Mółka podejmował w wieku 30 lat. Jednak dość szybko zrezygnował z pędzla poświęcając się rzeźbie. Zaczynał od niewielkich formatów świątków, aniołów, piet, diabłów, kapliczek, szopek, krzyży i Madonn, trochę miejscowego folkloru i Żydów. Dalszym etapem jest świat ptaków i zabawek. Od kilku lat należy do TPSP w Nowym Sączu, bierze czynny udział w wystawach konkursowych wojewódzkich, międzywojewódzkich i o ogólnopolskim zasięgu. Swoje prace prezentował poza Nowym Sączem w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Tarnowie, Bielsku – Białej, Skawinie, Krakowie, Łodzi, Krzeszowie, Katowicach oraz Bukowinie Tatrzańskiej podczas „Sabałowego Bajania”. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany przez jury. Jego kolorowe rzeźby przyciągają i cieszą wzrok gdziekolwiek się pojawią. W 2011 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Khutzot Hayotzer w Jerozolimie. Rok później za serię zabawek „Zaułek Kuźnice – świat dawny Nowego Sącza” otrzymał wyróżnienie.

Otrzymał między innymi Nagrodę Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu – 1987, nagrodę Prezydenta miasta Nowego Sącza w 1988 r. Prace znajdują się w następujących krajach: Polska, Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Belgia, Szwecja, Norwegia, Bułgaria, Węgry, Rosja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Brazylia, Australia, Japonia, Słowacja, Czechy.