Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Irena Aksamit - Leśniak

Urodziła się 4 maja 1952 roku w Nowym Sączu. Już od dzieciństwa wykazywała uzdolnienia artystyczne w wielu kierunkach, między innymi w malarstwie, rzeźbie, tkactwie, haftowaniu, szyciu artystycznym ale również i poezji. Aby ukierunkować swe uzdolnienia artystyczne postanowiła podjąć naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie.

Po ukończeniu liceum w 1971 roku podjęła pracę zawodową jako dekorator w MHD-ARGED-PSS „Społem”, gdzie przez wiele lat projektowała i wykonywała dekoracje setek wystaw sklepowych, a każda z nich była inna. Dekorowane przez nią witryny sklepowe znajdowały się głównie w centrum Nowego Sącza tj. w Rynku i przy ul. Jagiellońskiej oraz w centrum Krynicy-Zdroju.

W tym czasie brała udział w wielu konkursach dekoratorskich w Nowym Sączu i innych miastach, gdzie zdobywała wiele głównych nagród oraz wyróżnień. Dodatkowo na zlecenie wykonywała dekoracje sylwestrowe w takich lokalach jak Panorama, Imperial oraz przez wiele lat w hotelu „Orbis-Beskid” w Nowym Sączu. Pracowała również jako dekorator w byłym Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu gdzie wykonywała wielokrotnie dekoracje okolicznościowe.

W latach 1986-1988 przebywała w USA, gdzie podjęła pracę u Yolandy Lorente projektując własne wzory a następnie malując ja na jedwabiu. Materiały wymalowane jej techniką były wykorzystywane do szycia pięknych kreacji a następnie sprzedawane w tamtejszych butikach.

Po powrocie z zagranicy podjęła prace przy zdobieniu porcelany a następnie w firmie polsko-francuskiej malowała miniatury na galanterii drewnianej. Malowała również obrazy a także wykonywała różnego rodzaju okolicznościowe dekoracje.

Do TPSP w Nowym Sączu wstąpiła w 1983 roku biorąc udział w wielu wystawach zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Przed wyjazdem za granicę była w składzie zarządu klubu twórczego TPSP pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego sekcji sztuki stosowanej z obowiązkiem kierowania pracami tej sekcji.

Po wyjeździe do USA przerwała działalność w TPSP. W tym okresie poświęciła się artystycznej pracy zawodowej a także wychowywaniem dzieci, a później wnuków w kraju i za granicą.

Po przejściu na emeryturę podjęła działalność w TPSP w Nowym Sączu, biorąc czynny udział w wielu wystawach – zdobywając wyróżnienia.

W ostatnim okresie czasu podjęła pracę nad rękodziełem artystycznym promującym nasz region sądecki. Tak powstały nasze sądeckie aniołki w strojach ludowych. Powstały również nowe ozdoby jak pisanki z płótna lnianego, bambusa, ze skóry, baranki z bambusa, palmy z kogucikiem, szopki bożonarodzeniowe, bombki, ręcznie malowane i wiele innych.

W 2010 roku zorganizowała w TPSP wystawę indywidualną pt. „Ekologia i recykling w sztuce”, gdzie przedstawiła około 100 prac. Większość z nich była z recyklingu gdyż w twórczości uwydatniała interesującą ją ochronę środowiska.

Przez 40 lat zawodowej pracy artystycznej stworzyła setki wspaniałych dekoracji wystawa sklepowych w Nowym Sączu, setki metrów namalowanego jedwabiu w USA oraz tysiące miniatur i ozdób na galanterii drewnianej a  także wiele haftów i obrazów.

Większość jej dzieł znajduje się w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.

Irena Aksamit-Leśniak zajmuje się również pisaniem poezji, wierszy i fraszek.

Ma głowę pełną nowych pomysłów na promowanie Małopolski.

Obecnie w TPSP w Nowym Sączu wchodzi w skład zarządu pełniąc funkcje sekretarza.