Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 sierpnia. Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Barbara Kościółek

Przy kwiatach odpoczywa.

Rodowita Sądeczanka, zamiłowanie do sztuki przejawiała od najmłodszych lat, w liceum uczęszczała do Koła Plastycznego prowadzonego przez Ewę Harsdorf. Czasy licealne były wypełnione intensywną pracą twórczą (gra na skrzypcach), nauką i sportem (kajakarstwo, saneczkarstwo). Po maturze zdobyła tytuł kreślarza.

Barbara Kościółek po wyjściu za mąż zamieszkała w Rzeszowie, gdzie pracowała zawodowo w szkole. W wolnych chwilach projektowała i wykonywała samodzielnie wnętrza mieszkalne i odzież. Po powrocie w rodzinne strony, będąc już na emeryturze, całkowicie oddała się sztuce. Przez 5 lat pełniła funkcję Prezesa Oddziału Sądeckiego w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Inspiracją jej pracy twórczej jest przyroda, głównie kwiaty. Maluje również architekturę drewnianą, zachody słońca, krajobrazy oraz zabytki ziemi sądeckiej. Tworzy wykorzystując technikę akrylową, olejną, akwarelową oraz maluje na szkle. Chętnie operuje światłocieniem, dobiera różnorodne natężenia barw oraz harmonijnie łączy tworzywa malarskie na jednym obrazie. Jedną z jej ulubionych technik malarskich jest pointylizm: nakładanie farby pod postacią małych różnokolorowych plamek. Dzięki temu uzyskuje iluzje wibracji obrazu.

Pani Barbara ma na swoim koncie pięć wystaw indywidualnych w Warszawie, Rzeszowie, Bochni i dwie w Nowym Sączu zatytułowanych „Ogród przedziwny”. Nazwa powstała ze spostrzeżenia przemijalności natury i zabiegania ludzi, którzy nie dostrzegają piękna otaczającego nas świata. W swojej kolekcji posiada ponad dwa tysiące obrazów, prezentując je na różnorakich imprezach okolicznościowych i kiermaszach, starając się promować twórczość ludową regionu, z którego pochodzi.

Poza wystawami indywidualnymi brała też udział w kilkudziesięciu zbiorowych m. in. Międzynarodowej Wystawie Rolniczej w Krakowie i „Agropromocji 2008” w Nawojowej, Śladami Jana Pawła II w Krakowie i Sądeckiej Wiośnie w Nowym Sączu.

Jej aktywność lokalna oraz działalność społeczna jest bardzo szeroka. Wystąpiła na wielu wystawach i jarmarkach w Małopolsce i nie tylko.

W 2006 roku pani Barbara obchodziła Jubileusz Złotych Godów. Otrzymała też Srebrne Jabłko Sądeckie za wkład pracy społecznej w rozwój działalności artystyczno-plastycznej. W 2012 roku została nagrodzona dyplomem za całokształt twórczości.

Aktualnie przygotowuje się do zorganizowania kolejnej wystawy na 50-lecie pracy twórczej.