Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

W Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania

Inwigilacji Kościoła katolickiego w PRL-u oraz dniom chwały Oręża Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 poświęcone były sądeckie spotkanie z historią, które odbyły się w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu – 18 sierpnia.
„Sądeckie spotkania z historią” pod takim hasłem Fundacja Sądecka organizuje seminaria i konferencje o bliższej i dalszej historii Sądecczyzny. Ich celem jest pogłębienie wiedzy o przeszłości małej ojczyzny, pobudzenie patriotyzmu lokalnego oraz dumy z dorobku dziadów i ojców.
Podczas pierwszego wykładu uczestnicy spierali się ze sobą na temat lustracji kościoła.

Nie będę mówił na temat konfidentów czy współpracowników, gdyż musiałbym mówić także o wielu wybitnych ludziach Kościoła, chociażby nowosądeckiego i że wiele osób kontekst współpracy nie przyjmuje w kategoriach faktograficznych, ale w kategoriach wiary. Nie wierzymy, że ktoś współpracował, że był konfidentem, dlatego ten temat pominę – tym stwierdzeniem historyk w sutannie z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wywołał burzę podczas swojego wykładu zatytułowanego „Represje wobec Kościoła w czasach PRL”. Ks. prof. Józef Marecki rozpoczął od rzeczy ogólnych, przypomniał jakie siły komuniści rzucili po wojnie na front walki z Kościołem. Przywołał upiory tamtych lat, jak Julia Brystygier, kierownik wydziału III Departamentu I Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, która w okresie stalinowskim nadawała ton prześladowaniom Kościoła i mówił, że do 1956 roku komuniści chcieli zniszczyć Kościół w Polsce, a po „odwilży październikowej” – poddać kontroli państwa.

Ks. Marecki oddał hołd „tuzom Kościoła polskiego”, jak powiedział, którzy nie zawiedli w chwili najcięższej próby. Wymienił kard. Adama Sapiechę, prymasa Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, a potem mówił o technikach operacyjnych bezpieki i jej współpracownikach w sutannie. Kolejny wykład na temat „Dni chwały Oręża Polskiego. Wojna polsko-bolszewicka 1920” poprowadził Zygmunt Berdychowski.