Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Sądecki Festiwal Kultury

Fundacja Sądecka, we współpracy z Województwem Małopolskim, zorganizowało w 2012 roku cztery odsłony I Sądeckiego Festiwalu Kultury. Natomiast w roku 2013, w ramach II Sądeckiego Festiwalu Kultury odbyły trzy imprezy z tego cyklu. Prezentowano tradycyjne potrawy, stroje, muzyka, taniec… – słowem wszelka sądecka twórczość ludowa - uświadamiają, jak piękne i ciekawe mamy „korzenie”.

Sądecki Festiwal Kultury to cykl imprez informacyjno-medialnych promujących nasz folklor, który zawitał w następujących miejscowościach Sądecczyzny: w Muszynie, Starym Sączu, Łomnicy-Zdój, Gródku nad Dunajcem i Krynicy-Zdrój. Jego celem jest przypomnienie mieszkańcom Sądecczyzny o wspaniałych tradycjach, muzyce, potrawach i strojach regionalnych, a także o sztuce ludowej i rzemiośle.

Podczas spotkań prezentowano różne grupy etniczne, zamieszkujące Sądecczyznę: Lachów Sądeckich, Pogórzan, Górali Sądeckich, a żyli tutaj też Łemkowie, Żydzi, Niemcy Galicyjscy i Cyganie Karpaccy. To właśnie pogranicze i mnogość kulturowa zaowocowało niezwykle ciekawym i zróżnicowanym dziedzictwem zarówno materialnym, jak i duchowym. Promujemy więc folklor, historię regionu i lokalne tradycje, sposoby obchodzenia świąt i ważnych wydarzeń, a także prezentujemy twórczość naszych przodków, sztukę ludową, rzemiosło, muzykę czy wreszcie niezwykle bogatą sądecką kuchnię. Wystąpiły również zespoły regionalne, których na Sądecczyźnie z pewnością nie brak. To oczywiście cieszy, że tak wielu ludzi ciągle we współczesnym - nowoczesnym świecie, który ciągle gna do przodu, pielęgnuje tradycje ojców i dziadów.

Na naszych spotkaniach z sądecką kulturą organizujemy konkursy: wiedzy o historii, tradycji, strojach i kuchni Sądecczyzny, warsztaty kulinarne, tradycyjnych potraw grup etnicznych i regionu, konkurs na najsmaczniejszą potrawę Sądecczyzny. Festiwalowi towarzyszyły również biegi z cyklu Grand Prix.

Zobacz

Kontakt:
Fundacja Sądecka
Niskowa 161, 33-395 Chełmiec

biuro:
ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz
tel. (18) 475 16 20
fax (18) 475 16 50
e-mail: sekretariat@sadeczanin.info

Koordynator:
Przemysław Bawołek
p.bawolek@sadeczanin.info
tel. (18) 475 16 30

Grzegorz Wasiluk
g.wasiluk@sadeczanin.info
tel. (18) 475 16 48