Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
24/11/2022 - 14:25

Як малозабезпеченим українським родинам оформити допомогу у Польщі

Сім'ї з більш скромними доходами не завжди можуть покрити всі витрати, пов'язані з вихованням дітей. Багато з них намагаються звести кінці з кінцями, беручи позику готівкою або позичаючи гроші у своїх рідних. Однак варто пам’ятати, що в Польщі існують різноманітні сімейні пільги, які дають змогу отримати необхідні кошти від держави на утримання дітей. Українці, які знайшли прихисток у Польщі, також можуть подавати заявки на соціальні виплати від держави. Одним із видів допомоги є так званий zasiłek rodzinny або родинна допомога.

Поспіхом і в страху виїжджаючи з України, українці змушені були не лише попрощатися з рідними та домом, а й залишити більшість речей. Найчастіше вони перетинають кордон із купкою найнеобхідніших речей.

Христина  разом з дітьми втікала від війни до Польщі із Чернігівщини. Родина прожила два тижні в окупації. Все, що змогли з собою взяти – одну валізу на трьох. Грошей жінка не мала. В Україні допомогли волонтери. А у Польщі — оформила допомогу від держави.

— Мені розповіли, що жінки з дітьми, які не можуть знайти роботу на повний робочий день та не мають достатньо грошей для утримання сімей можуть претендувати на допомогу від держави. Одним із таких  видів допомоги є так званий zasiłek rodzinny або родинна допомога. Це форма сімейної субсидії, — розповідає Христина.

У Польщі виплата сімейної допомоги (zasiłek rodzinny) має на меті часткове покриття витрат на утримання дитини та призначена для малозабезпечених сімей. Громадяни України, які знайшли прихисток у Польщі, мають право на отримання цієї форми сімейної субсидії на таких самих правах, як і поляки.

Її призначають залежно від розміру доходу сім’ї. Місячний дохід не повинен бути меншим ніж 674 злотих у розрахунку на одного члена сім’ї, а для родин з дітьми-інвалідами — меншим ніж 764 злотих.

Спеціальний закон передбачає, що при розрахунку родинного доходу не враховуються доходи члена сім’ї, який перебуває за межами Польщі. Тобто якщо батько залишився в Україні, а мама виїхала з дітьми до Польщі, доходи батька до уваги брати не будуть.

На яку суму можна розраховувати

Розмір батьківської допомоги залежить від віку дитини, яку утримує родина:

  • на дитину до 5 років щомісяця виплачують 95 злотих;
  • на дитину від 5 до 18 років — 124 злотих;
  • на дитину від 18 до 24 років — 135 злотих.

Додаткові гроші на утримання повнолітньої дитини нараховують, якщо вона ще навчається і не досягла  21 року.

До 24 років додаткову допомогу отримують діти, які навчаються та мають інвалідність. Щоб отримати цей вид допомоги, необхідно мати свідоцтво про інвалідність чи документ, який підтверджує ступінь інвалідності дитини.

Хто може претендувати на zasiłek rodzinny

  • батько або мати дитини;
  • її законний опікун, тобто повнолітня особа, яка доглядає за дитиною на підставі рішення суду;
  • фактичний опікун дитини (особа, яка намагається її усиновити);
  • повнолітня особа, яка навчається і батьки якої померли чи зобов’язані сплачувати аліменти.

Надбавка до родинної допомоги 

Батьки також мають право подати заявку на виплату надбавки до родинної допомоги. За народження дитини — 1 тис. злотих, а за виховання дитини в багатодітній сім’ї — 95 злотих щомісяця (на третю і кожну наступну дитину).

Мати, в якої народилася дитина, може отримати так зване "Вecikowe". Ця допомога одноразова і виплачується впродовж 12 місяців з дня народження малюка.

Члени родини, які доглядають за непрацездатними родичами, мають право на допомогу по догляду за хворими. Субсидія в розмірі 2119 злотих виплачується щомісяця.

Де і як подати заявку на цей вид допомоги?     

Заявку слід подати у центри соціальної допомоги, здебільшого це Міський Центр Соціальної Допомоги (польською – MOPS). Працівники MOPSу допоможуть її заповнити. Зі зразками заяв на отримання допомоги можна ознайомитися на сайті.

Ознайомитись із формою для отримання сімейної допомоги можна за цим посиланням – https://cutt.ly/mHUjP5P.

Із собою слід мати закордонний паспорт, номер PESEL та реквізити Вашого банківського рахунку, документи про доходи за попередній рік і за цей рік, якщо ви продовжуєте їх отримувати.

Після погодження виплати на цей банківський рахунок надійдуть кошти до кінця місяця, у якому було погоджено надання сімейної допомоги.

Заявку до MOPSу про отримання допомоги можна подавати як у паперовому, так і в електронному вигляді.

Громадяни України можуть скористатися з цієї матеріальної допомоги на таких самих умовах, що й громадяни Польщі.

Читайте також: Біженці з України можуть отримати допомогу від організації «United for Ukraine»

Гроші  надійдуть на банківський рахунок не пізніше, ніж в останній день місяця, коли заявнику погодили надання такої допомоги.Dziękujemy za przesłanie błędu