Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
17/05/2022 - 13:45

Польща спростила умови вступу до ВНЗ для українців: що потрібно знати

Вступ до Польщі — процес відповідальний та складний. Що стосується вступної кампанії до польських вузів, то вона вже розпочалась та триває. Тому українські абітурієнти можуть подавати документи. Цьогоріч умови вступу відрізняються від минулого року. У цій статті ви дізнаєтесь, що головне для приймальних комісій польських ВНЗ, та як відбувається вступ.

Вступна кампанія 2022-2023 року розпочинається вже в травні. Оскільки не всі українські школярі матимуть змогу цього року скласти ДПА та ЗНО, польський уряд пішов їм на зустріч та ухвалив необхідні зміни у спеціальному законі про допомогу українцям.

Відповідно до нього вищі навчальні заклади Польщі можуть змінювати правила вступної кампанії при зарахуванні абітурієнтів на 2022/2023 навчальний рік. Наприклад, зараховувати не за балами ЗНО, а за оцінками за чверть, або іспитами, що їх організують у самому виші офлайн/онлайн, а також можуть відстрочити чи змінити вимоги щодо подання документів та/або їх апостилю.

Станом на цей час польські виші отримали вже 5 699 заяв від українців, 472 студенти уже навчаються.

Міністерство освіти на науки видало рекомендації, які дозволяють студентам з України, які опинилися в Польщі після 24 лютого 2022 року, відтермінувати оплату за навчання. 

Впродовж останніх років українські студенти — це найбільша група іноземців в польських вишах. Станом на 31 грудня 2021 року в країні навчалося 34 тисячі 725 громадян України. Це становило 41% від усіх іноземних студентів в Польщі. Також українці складають 17% студентів-іноземців в докторантурах польських вишів.

Скільки коштує навчання у Польщі?

Громадяни України, які є студентами державних університетів та на яких поширюється дія спеціального закону, можуть безплатно навчатися на очній формі польською мовою.

Вони також можуть претендувати на субсидії, виплати для осіб з інвалідністю, а також ректорську та соціальну стипендії. Рішення про призначення останньої ухвалюють на підставі доданої до заяви довідки про сімейне та матеріальне становище.

Які документи потрібні для вступу?

Зверніться до обраного вами польського ВНЗ і подайте заяву на прийняття на навчання. Процедура вступу може відрізнятися залежно від вишу. Список документів залежить від обраного навчального закладу. 

Для вступу до більшості вузів Польщі необхідно:

— національний паспорт (копія).

— ідентифікаційний код (копія).

— свідоцтво про народження (копія).

— закордонний паспорт (копія).

— свідоцтво про повну загальну середню освіту та додаток до нього (оригінал).

— диплом про вищу освіту та додаток  до нього (для тих, хто вступає на магістратуру).

— медична довідка для вступу до ВНЗ.

— 6 фото (3.5×4.5 см) та електронний варіант.

— сертифікат про знання польської/англійської мови.

— копії паспортів та ідентифікаційного коду обох батьків.

Чи потрібно знати польську мову під час вступу?

Кожен університет має свої вимоги щодо необхідного рівня знання польської мови. Однак, більшість вимагають рівень В1-В2. Для підтвердження володіння польською мовою необхідно або надати відповідний сертифікат, або пройти мовну співбесіду з представником вузу.

Однак, чим на вищомі рівні абітурієнт знає польську, тим краще. Адже польськомовне навчання буває складним, особливо це стосується різноманітної наукової або спеціалізованої термінології. Тому краще завчасно почати вивчати польську, щоб знати її на хорошому рівні.

Також абітурієнти, які знають польську на рівні C1, можуть навчатись у польських державний університетах безкоштовно. Щоб полегшити вступну кампанію в умовах війни, університети часто пропонують власні курси вивчення польської мови.

Читайте також: Українці з інвалідністю можуть отримати допомогу від PFRON

Які рівні освіти можна отримати в польських університетах?

Вступ до польського університету залежить від освіти, яку вже має абітурієнт.
Система навчання в Польщі передбачає кілька рівнів, які відрізняються між собою тривалістю та дипломом по закінченню:

– Перший рівень – бакалаврат. Вступити можуть учні з атестатом про закінчення середньої школи (атестат зрілості). Залежно від обраної спеціальності навчання в середньому триває 6 семестрів. Ступінь бакалавра присуджується після написання дипломної роботи. Ступінь інженера можна здобути за 3,5 роки на технічних напрямках;

– другий рівень – магістратура. Вступити на магістра можуть лише бакалаври. Диплом про закінчення бакалаврату може бути як українським, так і європейським. Навчання триватиме 3-4 семестри (півтора-два роки);

– повний цикл – бакалаврат + магістратура. Навчання триває 9-12 семестрів. Часто така форма навчання є на медичних чи юридичних напрямах;

– третій рівень – аспірантура, на яку зараховують лише дипломованих магістрів. За результатом навчання потрібно написати дисертацію. Після її захисту можна здобути кандидатський ступінь.







Dziękujemy za przesłanie błędu