Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
02/01/2023 - 21:15

Грошова допомога для українців у Польщі 2023: які доступні програми та як отримати кошти

Українські сім'ї мають право на отримання грошової допомоги на дорослих та дітей у 2023 році. Дізнайтеся детальніше, які програми фінансової допомоги українським сім'ям наразі доступні на території Польщі та як отримати виплати

Українські біженці, які знайшли притулок на території Польщі, можуть розраховувати на фінансову допомогу батькам та дітям. Зокрема, такі виплати передбачає ухвалений бюджет на 2023 рік. Розповідаємо, які програми грошової допомоги українським сім'ям наразі доступні на території Польщі та як отримати кошти.

Карта Великої родини (Karta Dużej Rodziny)

З 1 січня 2019 року Польща запровадила програму підтримки для сімей, які мають не менше трьох дітей. При цьому розмір доходу не впливає на можливість отримання допомоги.

Власники такої картки можуть отримувати послуги та товари за зниженими цінами на території всієї Польщі. В цій програмі беруть участь такі мережі супермаркетів, як Biedronka чи Lidl, заклади культури (наприклад, музеї), транспортні установи, АЗС та інші. Дізнатись про це можна за наявністю наліпки “Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny” на стінах або склі будівель.

Як оформити Карту Великої родини (Karta Dużej Rodziny) у Польщі 

Батьки на офіційній сторінці заповнюють анкету наступними даними:

 • прізвище та ім’я
 • номер PESEL
 • дата народження
 • серія і номер документа, що підтверджує особу
 • адреса проживання.

Додатково подається інформація про всіх членів родини. В електронному вигляді це можна зробити на порталі empatia.mpips.gov.pl (потрібен електронний підпис). Розгляд заяви триває протягом 30 днів. В разі схвалення родина отримує картки на кожну особу безкоштовно.


Програма "Сім'я 500+"


Сім'я 500+ – це програма підтримки демографії у Польщі, за якою кожна сім'я має право отримувати субсидію у розмірі 500 злотих на місяць на кожну дитину. Виплата надходить незалежно від доходу батьків. 

Право на таку допомогу мають не лише громадяни Польщі, а й іноземці, які мешкають у Польщі. Зокрема і біженці з України.

Планується, що у 2023 році допомога охопить близько 7 мільйонів дітей. У 2022 році Польща перерахувала за цією програмою батькам понад 213 млрд злотих, а у 2023 році ця сума збільшиться ще на 40 млрд злотих.

Також варто зауважити, що бюджет не збільшить виплати за програмою 500+. Тобто, суму 500 злотих на дитину не буде індексовано. 

Як оформити участь у програмі "Сім'я 500+"

Необхідно відповідати наступним критеріям:

 • мати дитину до 18 років;
 • прибути до Польщі після 24 лютого;
 • мати відкритий рахунок у польському банку.

Заяву можна подати особисто в закладах ZUS. Тамтешні працівники допоможуть усім зацікавленим створити особистий профіль на платформі електронних послуг ZUS (PUE ZUS) та подати заявку на отримання допомоги.

Для подання електронної заяви на участь у програмі громадяни України повинні мати PESEL (польський аналог ідентифікаційного коду), банківський рахунок у Польщі та польський номер телефону.

Питання для уточнення інформації щодо пільг для сімей можна надсилати на поштову скриньку [email protected]

Грошова допомога "Dobry Start" для школярів


Програма "Dobry start" – це виплата у розмірі 300 злотих, яку отримують батьки школярів для підготовки до нового навчального року.

Допомога виплачується один раз на рік незалежно від доходу сім'ї, щоб допомогти покрити витрати на купівлю шкільного приладдя. Отримати таку допомогу можна на дитину до 20 років, а у разі дітей-інвалідів – до 24 років. З 2019 року програма стала доступна також для учнів поліцейських шкіл та шкіл для дорослих.

Водночас програма не поширюється на дітей, які відвідують дитячий садок або нульовий клас (zerowka), а також на студентів.

Як оформити допомогу  "Dobry start" 

Заявку на виплату за програмою "Dobry start"  подає один із батьків, опікун або законний представник учня. Повнолітні можуть оформлювати заявку самостійно. Приймається лише електронна заява, оформити її можна трьома способами:

 • на порталі [email protected] MRiPS
 • на сайті PUE ZUS
 • за допомогою електронного банкінгу

Для реєстрації необхідно мати електронний підпис. За консультацією можна звернутись до працівників ZUS. Статус заявки буде відображений у особистому кабінеті PUE ZUS. 
Гроші перерахують на банківський рахунок, який вкаже заявник у зверненні. 

Програма "400 Plus"


400 Plus у Польщі – це державна програма співфінансування витрат батьків на перебування дітей у яслах чи спеціальних клубах. Допомога складає 400 злотих на місяць, але не більше вартості витрат на зазначені заклади (без урахування витрат на харчування).

Який розмір допомоги?

Слід зауважити, що 400 злотих - це максимальний розмір допомоги. Якщо фактичні витрати на дошкільну установу, до яких не входять витрати на харчування, менше ніж 400 злотих, то й виплати становитимуть цю величину, покриваючи 100% витрат.

Наприклад, вартість перебування в яслах складає 500 злотих на місяць – за програмою буде компенсовано 400, а ще 100 злотих батьки заплатять самостійно сам. Якщо ціна, наприклад, 350 злотих, то буде компенсовано лише 350. На 50 злотих, що залишилися, ніхто претендувати не зможе.

Відповідне співфінансування перераховується безпосередньо до закладу догляду, яке може бути використане для повної або часткової оплати витрат. Гроші можна також використовувати для денного догляду.

Допомога може виплачуватись весь час, поки дитина відвідує ясла. 

Зверніть увагу! Під час виплат за програмою Сімейний капітал (Rodzinny Kapitał Opiekuńczy) отримувати допомогу 400 Plus не можна.

Виплати перериватимуться на період виплат Сімейного капіталу (з 12 до 36 місяців), якщо ця допомога призначалася, та відновлюватиметься після 3-річного віку дитини до закінчення дошкільного закладу.

Сімейний опікунський капітал (RKO)


Сімейний капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy) - це нова додаткова допомога, дія якої почалася 1 січня 2022 і триватиме у 2023 році. Спочатку програма мала назву «1000 плюс», оскільки суму у 12 000 злотих на другу та наступну дитину у віці 12–35 місяців можна було виплатити частинами на 12 або 24 місяці, отримуючи щомісяця додатково 1000 або 500 злотих.

Хто має право на допомогу?

Отримати виплати можуть: 

 • іноземці, які мають статус ПМП (постійний побут і карти довгострокового резидента ЄС, видані Польщею), т.к. маю вільний доступ до ринку праці.
 • іноземці, які мають тимчасовий дозвіл на проживання (карти побуту), на яких є інструкція «з доступом до ринку праці (dostep do rynku pracy)».
 • власники статусу UKR.

Як зазначено вище, заява подається виключно в електронній формі – в особистому кабінеті на Платформі електронних послуг (PUE) ZUS.

Щоб отримати допомогу, необхідно подати заявку до Закладу соціального страхування на бланку RKO-U через Платформу електронних послуг (PUE) ZUS.

При реєстрації потрібно подати:

 • номери PESEL заявника та дитини;
 • адресу електронної пошти;
 • номер польського банківського рахунку.

Читайте також: Статус біженця і тимчасовий захист у Польщі: у чому різниця

Пізніше вам прийде повідомлення на платформі  PUE ZUS або електронний лист із інформацією про те, чи заявка схвалена. Dziękujemy za przesłanie błędu