Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/02/2023 - 17:45

Допомога при народженні дитини у Польщі: Як її отримати біженцям з України?

У Польщу від початку війни в Україні виїхали сотні тисяч осіб, серед яких діти, літні люди та жінки. У цій країні їм надали житло, їжу та речі першої необхідності. Проте деяким вимушено переміщеним жінкам тут довелося не тільки шукати притулку, а й народжувати. Тож про те, чи доступна для них допомога при народженні дитини у Польщі та як її отримати?

Українки, які в’їхали у Польщу після 24 лютого 2022 року, підпадають під спеціально ухвалений закон про допомогу біженцям з України. Згідно з нормами цього закону для породіль стала доступною допомога при народженні дитини у Польщі. Зокрема, заяву на виплату мають право подати:

  • матір новонародженого;
  • батько малюка;
  • юридичний, фактичний чи тимчасовий опікун дитини.

Відповідно, кожна із зазначених осіб повинна мати відповідні документи, які підтверджують її статус стосовно новонародженого.

На яких умовах надається допомога при народженні дитини у Польщі?

Звісно, щоб отримати фінансову допомогу потрібно виконати низку вимог, затверджених польським урядом. Так, головними умовами під час подачі заяви є:

  • в’їзд із новонародженим або народження дитини на території Польщі після 24 лютого 2022 року;
  • реєстрація осіб під час проходження прикордонного контролю комендантом установи прикордонної служби Польщі. Якщо така реєстрація не відбулася під час перетину кордону, то упродовж 60 днів після в’їзду необхідно подати заяву на отримання номеру PESEL;
  • як батькам, так і дитині отримати номер PESEL;
  • усім членам сім’ї (включно з тими, які залишились в Україні) мати дохід на кожну особу не більше 1922 злотих;
  • вагітна має перебувати під наглядом медиків не пізніше, ніж від 10 тижня вагітності до пологів. Ця умова не застосовується для опікунів чи усиновлювачів дитини.

Як подати заяву?

Головний аспект, який потрібно обов’язково враховувати, це те, що заява може бути подана виключно упродовж 12 місяців від дня народження дитини. На сьогодні є три варіанти подачі заяви, за допомогою яких доступна допомога при народженні дитини у Польщі:

  • в online-режимі, скориставшись системою Empatia;
  • особисто відвідавши центр соціальної допомоги в населеному пункті за місцем проживання;
  • надіславши заповнену заяву поштою.

Якщо ви вирішите надіслати заяву поштою або заповнити її заздалегідь перед відвідуванням центру – бланк документа можна завантажити за посиланням: https://www.gov.pl/web/rodzina/jednorazowa-zapomoga-z-tytulu-urodzenia-sie-dziecka-tzw-becikowe—wzor-wniosku-do-stosowania-od-1-listopada-2021-r.

Які документи потрібно підготувати?

Насамперед, потрібно підготувати повні дані про себе та дитину, на яку подаватиметься заява. Також потрібно вказати номери PESEL, свою електронну адресу, а також дійсний номер банківського рахунку, на який буде здійснено виплату допомоги.

Крім того, доведеться надати довідку від лікаря або акушерки, у якій чітко зазначено, що мати дитини перебувала під наглядом медиків як мінімум від 10 тижня вагітності, та довідку про доходи сім’ї.

Одиноким батькам треба також мати документ, що зобов’язує іншого з батьків до виплати аліментів. У випадку, якщо інший з батьків помер, потрібно надати свідоцтво про його смерть. Також потрібно підтвердити, що перетин кордону Польщі було здійснено законно (наприклад, надати візу чи довідку від прикордонників тощо).

Читайте також: Біженцям у Польщі хочуть по-новому виплачувати українські пенсії: що відомо

Після отримання заяви управління соціального захисту Польщі перевірить, чи усі дані було вказано правильно та чи заявник відповідає вказаним вимогам. Рішення ухвалюється протягом місяця. Якщо особа не має можливості подати усі необхідні документи через причини, пов’язані з війною в Україні, то це потрібно аргументувати під час розгляду заяви. Крім того, у випадку відмови ви маєте право подати апеляцію на таке рішення. Якщо ж рішення буде позитивним, то допомога при народженні дитини у Польщі, розмір якої становить 1000 злотих, буде перерахована заявнику банківським або поштовим переказом.

[email protected],  фото. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu