Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/02/2023 - 14:55

Brytyjskie dostawy broni na Ukrainę

Zjednoczone Królestwo zajmuje drugą pozycję w rankingu państw przeznaczających środki pieniężne na pomoc Ukrainie. Pomoc wojskowa Londynu jest niezbędna do wygrania wojny przez Zachód. Wielka Brytania zapowiada dalsze wspieranie Ukrainy, a inwestorzy przygotowują się do jej odbudowy. Przeszkodą w kontynuowaniu polityki zagranicznej Królestwa jest ubożenie się społeczeństwa.

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę jasno opowiedzieli się, po której stronie konfliktu stoją. Boris Johnson potępił Władimira Putina i do końca sprawowania władzy w kraju stał po stronie napadniętego państwa. Chociaż były premier Wielkiej Brytanii dopuścił się rażących naruszeń w stosunku do swoich obywateli, to jednak większość mieszkańców wschodniego regionu Europy w obawie przed zmianą kursu w brytyjskiej polityce zagranicznej, po cichu liczyła na to, że jednak premier Johnson utrzyma się u władzy. Lecz wybrano nowych decydentów z Partii Konserwatywnej, którzy jeszcze przed przejęciem władzy zapowiedzieli swoje poparcie na rzecz Ukrainy i kiedy rozpoczęli swoje kadencje, dotrzymali słowa.

Jak wynika z danych opublikowanych w grudniu 2022 r. przez Instytut Światowej Gospodarki w Kiel, Wielka Brytania zajmuje podium w przeznaczaniu funduszy na militarną i finansową pomoc dla Ukrainy. Całe wsparcie, jakie Brytyjczycy przekazali Ukraińcom od 24. lutego 2022 r., wyniosło 7,082 miliardów euro, z czego 4,129 miliardów euro zostało przeznaczone na cele wojskowe. Ponadto, warto dodać, że to Zjednoczone Królestwo jako pierwsze z państw europejskich dostarczyło Ukraińcom broń i wdrożyło pakiet sankcji na Federację Rosyjską, jak i na jej poszczególnych obywateli.

Od początku roku Brytyjczycy wykonali ponad 200 lotów do Ukrainy, zaopatrując ją w tysiące pocisków przeciwpancernych i przeciwokrętowych oraz w wyrzutnie, systemy artyleryjskie, pojazdy opancerzone, amunicję, a także dostarczając dostawy ubrań i podstawowe wyposażenie dla żołnierzy. Poza tym, Królestwo zorganizowało szkolenia wojskowe dla dziesięciu tysięcy ukraińskich rekrutów na terenie kraju, którzy nie mieli wcześniej żadnego przeszkolenia do pełnienia służby. Dodatkowo, wzmocniło jeszcze wschodnią flankę NATO swoimi siłami zbrojnymi oraz sprzętem w postaci czołgów czy helikopterów, zwiększając poziom bezpieczeństwa w sferze wodnej, powietrznej i lądowej Europy.

Wielka Brytania zadbała również o bezpieczeństwo na Morzu Czarnym, przekazując Ukrainie pociski i maszyny służące do niszczenia podwodnych min. Jak i również wspomogła sektor logistyki i transportu, przekazując trzysta pojazdów wojskowych. Poza tym Zjednoczone Królestwo wspiera swojego sojusznika również w walce w przestrzeni cyfrowej. Jak podaje brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, to właśnie brytyjscy eksperci przyczynili się do ukraińskich sukcesów w walce z cybernetycznymi atakami Rosji w ramach programu Cyberprogram Ukraina. Działania te były początkowo tajne, jednak kiedy zagraniczne zaangażowanie w sprawę stało się dla Kremla jasne, Londyn poinformował o brytyjskiej inicjatywie opinię publiczną.

Źródła medialne podają, że brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace, zapowiedział kontynuację pomocy militarnej dla Kijowa w 2023 roku. Ma na nią zostać przeznaczone około 2,6 miliarda euro (z czego część środków pójdzie na inne cele pomocowe, w tym humanitarne). Z kolei brytyjscy inwestorzy i firmy w Zjednoczonym Królestwie przygotowują się już na okres powojenny i na odbudowę Ukrainy. Samo Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zobowiązało się do odbudowy ukraińskiej marynarki wojennej (w tym do wybudowania nowych baz, do wspólnej produkcji okrętów i do odnowienia ukraińskich stoczni).

29. grudnia 2022 roku Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa poinformowało, że do Ukrainy zostaną dostarczone śmigłowce Sea King, które są znane z wyposażenia w rozmaite funkcje (między innymi posiadają zdolność niszczenia okrętów podwodnych). A brytyjski parlament obraduje nad przekazaniem Siłom Zbrojnym Ukrainy sprzętu dalekiego zasięgu, który może znacznie wpłynąć na dalszy przebieg wojny. Pociski manewrujące Storm Shadow mają niezwykle skuteczny system naprowadzania, różne warianty detonacji ładunków (można na przykład zaplanować czas i sposób uderzenia), a namierzenie i wyeliminowanie ich jest trudne. Ben Wallace oznajmił również, że broń dalekiego zasięgu zostanie Ukrainie przekazana tylko, jeśli jej infrastruktura cywilna dalej będzie bombardowana przez Rosjan.

Już kolejnego dnia rząd Londynu zdecydował o przekazaniu Kijowowi ponad tysiąc sztuk sprzętu służącego rozbrojeniu, który ma pomóc w przywracaniu bezpiecznych warunków bytowych odzyskiwanym obszarom. Przed premierem Sunakiem stoi teraz duże wyzwanie. Ponieważ, o ile Wielka Brytania posiada środki finansowe na dalsze wspieranie Ukraińców, to w przeciwieństwie do Federacji Rosyjskiej, jest demokracją, a jej przywódcy muszą słuchać głosu ludu. Kampanie antywojenne wykorzystują rekordowy kryzys gospodarczy do forsowania przyspieszenia rozmów pokojowych, a im bardziej się on pogłębia, tym więcej osób przyłączy się do inicjatorów ruchu. (Angelika Braun, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu