Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
26/03/2022 - 17:35

Nowy Sącz: już 900 uchodźców wojennych z Ukrainy ma nadany PESEL. Na początek

Już 896 uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Nowym Sączu, otrzymało polski numer PESEL. Do czego uprawnia on uchodźców wojennych przebywających w Polsce, między innymi w Nowym Sączu i innych miejscowościach regionu?

Uchodźcy wojenni z Ukrainy mają zagwarantowany od 24 lutego legalny pobyt na terenie Polski przez okres osiemnastu miesięcy. Mogą też legalnie pracować na terenie naszego kraju przez półtora roku.

Czytaj także: Południowa wieża bazyliki św. Małgorzaty w rusztowaniach. Co skrywała kula?

- Posiadając polski numer PESEL, uchodźcy wojenni mogą starać się o jednorazowy dodatek 300 + - mówi Bożena Borkowska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Ewidencji Ludności Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – By taki dodatek otrzymać należy złożyć wniosek w formie papierowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Grunwaldzka 59) i w formie elektronicznej przez profil zaufany.

Dzięki nadanemu numerowi PESEL rodzice mogą złożyć też wniosek przez profil zaufany o świadczenie 500+. Taki wniosek składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dysponując numerem PESEL uchodźca wojenny z Ukrainy ma też zapewnioną na terenie naszego kraju bezpłatną opiekę zdrowotną i dopłatę do leków.

Czytaj także: Wiosna zagościła. Wraz z nią na Jarmark na Miodnym Szlaku do...

Pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Ewidencji Ludności Urzędu Miasta w Nowym Sączu do dzisiaj wydali 896 numerów PESEL dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

- Nadanie numeru PESEL jest odmiejscowione, a więc w Nowym Sączu mogą dopełnić tych formalności nie tylko uchodźcy, którzy mieszkają w Sączu, ale też z innych miejscowości, w których znaleźli bezpieczny dach nad głową. Przyjeżdżały osoby między innymi z Krakowa, Krynicy Zdroju, Muszyny, Chełmca – dodaje nasza rozmówczyni. – I wszystkie już posiadają numer PESEL.

Pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Ewidencji Ludności Urzędu Miasta Nowego Sącza wyjeżdżają także do miejsc, w których mieszkają liczniejsze grupy uchodźców. Im, na miejscu są nadawane numery PESEL.

Tak było na przykład w środę w Miasteczku Galicyjskim, gdzie mieszka kilka rodzin uchodźców wojennych z Ukrainy. To przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi. W nadchodzącym tygodniu takie mobilne biuro będzie pracowało też w Rytrze, gdzie przebywa obecnie ponad 120 uchodźców wojennych.

Wszelkie formalności związane z nadaniem numeru PESEL można załatwiać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Nowym Sączu (ul. Szwedzka 2) od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 18 oraz w soboty od godz. 8 do 13.

[email protected], fot. IM, MP, film Mateusz Pogwizd.

W Miasteczku Galicyjskim mieszka kilka rodzin uchodźców. Potrzebna jest pomoc
Od kilku tygodni Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu jest bezpieczną przystanią i dachem nad głową dla uchodźców z Ukrainy. To kilka rodzin, głównie kobiety z dziećmi. Najmłodsze z nich mają zaledwie kilka miesięcy. Przyjechali z różnych ukraińskich miast i miejscowości, ogarniętych piekłem wojny. Uciekali przed spadającymi bombami, przed ostrzeliwaniem.


Dziękujemy za przesłanie błędu