Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 marca. Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
25/05/2019 - 18:25

Prof. Jerzy Giza został "Honorowym Podhalańczykiem"

W dniu 24 maja profesor Jerzy Giza otrzymał tytuł "Honorowego Podhalańczyka"

- Otrzymałem go od dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownika dyplomowanego Dariusza Lewandowskiego, za propagowanie chlubnych tradycji Wojsk Górskich i Podhalańskich. Do tytułu przypisane zostały insygnia, czyli ciupaga i kapelusz Strzelca Podhalańskiego, będące - jak napisano - symbolami wartości mężnych i walecznych Podhalan, a także wyrazem ciągłej więzi z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich - powiedział nam profesor.

Jerzy Giza urodził się w Nowym Sączu w 1957 roku. Wywodzi się z bardzo patriotycznej rodziny, gdzie słowa "Bóg, Honor i Ojczyzna" zawsze były i są stawiane na pierwszym miejscu. Jest absolwentem I Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu i Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1981).

Był działaczem niepodległościowym (Akcja na rzecz Niepodległości, Kluby Służby Niepodległości) oraz społecznikiem (Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie i Towarzystwo im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu). Jerzy Giza to założyciel Komitetu Uczczenia Pamięci Sądeczan Pomordowanych na Wschodzie przekształconego w Sądecką Rodzinę Katyńską.

W czasach PRL współpracownik prasy podziemnej i polskiej prasy emigracyjnej. Był inwigilowany przez SB i relegowany z pracy za "nieprzestrzeganie socjalistycznego i laickiego charakteru szkoły".

Jerzy Giza jest profesorem oświaty, poetą, publicystą historycznym, autorem licznych artykułów i książek. Wnukiem generała Józefa Gizy. Laureatem IV edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora za wydaną w 2015 roku książkę pt. „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922”.

MŚ ([email protected]). Fot. Łukasz Szpakowicz

Prof. Jerzy Giza został "Honorowym Podhalańczykiem"
Uroczystość nadania tytułu dla prof. Jerzego Gizy.
Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu