Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
04/02/2020 - 13:15

Zygmunt Berdychowski nie odpoczywa. Ruszyło Forum Europa-Ukraina

Kręci się konferencyjna machina Instytutu Studiów Wschodnich, któremu szefuje Zygmunt Berdychowski. Ledwie w kilka miesięcy po Forum Ekonomicznym odbyło się Forum Przemysłowe w Karpaczu, a teraz wystartowała kolejna, doroczna prestiżowa konferencja, tym razem Forum Polska-Ukraina, w Jasionce koło Rzeszowa. To dwa dni spotkań ekspertów, przedsiębiorców, samorządowców i polityków, nie tylko z Polski i Ukrainy, także z krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Już po raz trzynasty w Jasionce pod Rzeszowem wystartowało Forum Europa-Ukraina. Organizowana od 2007 roku konferencja zgromadziła ponad ośmiuset uczestników z Polski, Ukrainy, państw Unii Europejskiej, krajów sąsiedzkich i USA. To przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych oraz ośrodków analitycznych i kół eksperckich.

Czytaj też Przyjechała z Chin studiować w Sączu, ale musi wracać. Jest przerażona wirusem 

Wokół jakich zagadnień będą się toczyć dyskusje? Główny temat Forum to kwestia kontynuacji procesu reform i modernizacji Ukrainy w sytuacji zmian na szczycie władzy w Kijowie w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych –informuje biuro prasowe konferencji. - Słabo widoczne efekty reform, niestabilność gospodarki, powszechny niedostatek spowodowały niezadowolenie w społeczeństwie i w konsekwencji porażkę poprzedniego obozu rządzącego.

Społeczeństwo Ukrainy ma bardzo wysokie oczekiwania wobec nowych władz. W związku z tym, aktualne pozostaje pytanie, jaka będzie polityka władz wyłonionych w rezultacie wyborów i czy Ukraina wykorzysta możliwości, które daje współpraca z krajami Unii Europejskiej i NATO. Jakie następne działania powinien podjąć Kijów i jego zachodni partnerzy, żeby zapewnić stały rozwój kraju i jego integrację ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi?

Debaty Forum Europa-Ukraina 2020 skoncentrują się na kluczowych kwestiach modernizacji i rozwoju potencjału gospodarczego Ukrainy, możliwości regionów oraz współpracy z partnerami z Polski i innych państw europejskich. Rozpatrzone zostaną uwarunkowania budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i społeczeństwa obywatelskiego. Poruszone będą również kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.

Czytaj też Ale się porobiło. Przedsiębiorcy wpłacili do ZUS więcej niż powinni. Co teraz?  

Najważniejszym z punktów obrad będą sesje plenarne, podczas których kluczowi decydenci będą rozmawiać o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich.

Integralną częścią  Forum  są Targi Wschodnie, które dają możliwość prezentacji firm i nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych.

jagienka.michalik@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu