Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/01/2020 - 08:00

Zwały ziemi, beton i ogromne pale. Powoli rośnie nowy most w Kurowie [ZDJĘCIA]

Zwały ziemi, stalowe zbrojenia i dwa ogromne pale osadzone na betonowym fundamencie. Tak wygląda budowa nowego mostu w Kurowie, który zepnie dwa brzegi Dunajca i będzie jednym z najdłuższych w Polsce.

Jeszcze niedawno było tu chaszczowisko, teraz to gigantyczny plac budowy nowego mostu w Kurowie. Fachowcy wykorzystują sprzyjającą aurę i pracują bez wytchnienia, jedynie z przerwą na niedzielę.

- Od poniedziałku do piątku ekipa jest na budowie od szóstej rano do dwudziestej, a w sobotę, od szóstej do szesnastej – mówi Iwona Mikrut z biura prasowego małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

czytaj też

Jak postępują prace? Specjaliści wykonali już piętnaście procent inwestycji – odpowiada rzeczniczka.  

Beton i  stalowe zbrojenia, to na razie tylko fragment mostu, który będzie jednym z trzech najdłuższych w Polsce. Ma mieć ponad pół kilometra, a dokładnie 602 metry. Szerokość nurtu rzeki w miejscu, gdzie stanie nowa przeprawa wynosi 146 metrów.

Konstrukcja mostu, który zepnie dwie strony Dunajca, będzie posadowiona na dwóch przyczółkach i trzech podporach. Stałe podpory znajdą się poza nurtem rzeki.

Czytaj też Grobowa cisza nad budową nowej drogi do Brzeska. Co z tą „Sądeczanką”!

Przyjęta technologia budowy mostu wymaga wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie. Potem, gdy most będzie gotowy, zostaną usunięte – tłumaczy Iwona Mikrut i dodaje, że  od strony Nowego Sącza dla podpory mostu budowlańcy zrobili już zbrojenie ławy fundamentowej i zakończyli betonowanie takich ław dla dwóch podpór tymczasowych. jednej w nurcie Dunajca i jednej po stronie rzeki od Brzeska.

– Takich tymczasowych podpór, na których powstaną rusztowania do budowy nowego mostu ma być w sumie dziesięć – dodaje rzeczniczka.  

Fundamenty mostu stanowią nie tylko żelbetowe ławy, ale też betonowe pale wpuszczone głęboko w ziemię, w nawiercone wcześniej otwory. Budowlańcy rozpoczęli ich próbne obciążenia pod przyczółkiem od strony Brzeska.

Co jeszcze udało się zrobić? Gotowe jest już rusztowanie korpusu filara mostu na brzegu Dunajca, od strony Nowego Sącza. Zakończono też deskowanie podłogi fundamentu podpory tymczasowej na brzegu rzeki od strony Brzeska – mówi o postępach prac rzeczniczka z Generalnej Dyrekcji z Krakowa.  

Równolegle trwają prace przy budowie drogi dojazdowej do rzeki wzdłuż nasypu.

- Najpierw kładzie się specjalną włókninę, na nią sypie się kruszywo, które się walcuje, na to kładzie się kolejną warstwę – wyjaśnia Iwona Mikrut.

Czytaj też Dało się! "Sądeczanin" zagonił do roboty posłów w sprawie budowy „Sądeczanki”?

Jak będzie wyglądał nowy most? Nie będzie miał łuków, jak ten heleński. Niektórzy twierdzą, że może być podobny do krakowskiego mostu na trasie S7, przy węźle Rybitwy na Wiśle.

- To inny rodzaj konstrukcji przeprawy- tłumaczy fachowiec od mostów. -Ten krakowski ma dwa duże pylony, a przęsło mostu jest podwieszone. Trzy pylony mostu w Kurowie będą niższe i będą pełnić funkcję sprzężenia zewnętrznego.

Przeprawę za blisko 190 milionów złotych stawia polsko-węgierskie konsorcjum, którego liderem jest będzińska firma Banimex. To ta sama, która budowała most heleński. Inwestycja to nie tylko nowy  most. Oprócz tego zostanie rozbudowana droga krajowa numer 75 do klasy GP, czyli głównej, przyspieszonej.

Czytaj też Tajemnice wraku barki w Tabaszowej. Czy można zbić na tym majątek? [ZDJĘCIA] 

W ramach inwestycji na odcinku dwóch kilometrów zmieniony zostanie przebieg DK75 od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację w przyszłości będzie możliwa dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

[email protected] fot. GDDKiA






Dziękujemy za przesłanie błędu