Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
20/07/2021 - 15:50

ZUS wyliczył ci hipotetyczną emeryturę, ale nie przyśle informacji do domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest obowiązany raz w roku poinformować wszystkich ubezpieczonych o ich stanie konta emerytalnego. Sprawdź więc online ile dostawałbyś co miesiąc przechodząc na emeryturę, a także jaka suma zgromadzonych składek jest na twoich kontach w ZUS. Dowiesz się tego z Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest obowiązany raz w roku poinformować wszystkich ubezpieczonych o ich stanie konta emerytalnego. Zazwyczaj robił to wysyłając w lipcu taką informację listownie. Ostatni raz tak było latem 2019 r. gdy ZUS wysłał 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 w ubiegłym roku ZUS zrezygnował z wysyłki papierowych dokumentów. Informacja ta była dostępna wyłącznie w formie elektronicznej. Nie inaczej jest w roku bieżącym.

- ZUS, tak jak w zeszłym roku, nie wysłał informacji o stanie konta do ubezpieczonych w formie papierowej, ale udostępnił ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych  - PUE. Dlatego zachęcamy wszystkich do zakładania profilu na PUE ZUS – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zapoznanie się z IOSKU jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze – jest to okazja, by sprawdzić czy pracodawca w minionym roku wpłacił do ZUS wszystkie składki emerytalne. Wiedza o tym pozwala choćby, by w porę interweniować, bo jeśli sprawa się np. przedawni, stracimy otrzymując w przyszłości odpowiednio niższą emeryturę. Drugi powód to poznanie stanu własnego konta w ZUS po kolejnej waloryzacji zgromadzonego tam kapitału. Taka waloryzacja odbywa się w czerwcu i np. w czerwcu 2020 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 8,94 proc. (rekordowo wysoki był w 2019 – 9,20 proc,), a IOSKU przedstawia stan konta na dzień poprzedniego roku kalendarzowego.

Dla ubezpieczonych osób, które ukończyły 35. rok życia ponadto ZUS podaje w IOSKU wartość hipotetycznej emerytury – w dwóch wariantach. W pierwszym uwzględnia dalszą pracę aż do osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni) przy systematycznym wpływie składek emerytalnych w uśrednionej wysokości. W drugim – wylicza ją z założeniem, że już na konto nie wpłyną żadne pieniądze, bo zakończyliśmy aktywność zawodową. To jest trzeci z powodów, dla których warto na PUE ZUS zapoznać się z IOSKU za 2020 r.

Przy okazji warto zaznaczyć, że tegoroczna waloryzacja składek nie była już tak wysoka; w czerwcu ZUS składki na podstawowym koncie zwaloryzował o 5,41 proc. a na subkoncie (tam gdzie trafia cześć składki, którą można przekazywać też do OFE) – o 5,23 proc. (Krzysztof Kamiński)Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021