Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/04/2018 - 14:20

ZUS strzelił w dziesiątkę przedsiębiorcom

Zamiast czterech rachunków, jeden… tak od trzech miesięcy wygląda regulowanie przez przedsiębiorców składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jak wypada podsumowanie funkcjonowania nowych zasad? Dobrze. Jest znacznie mniej błędów przy przelewach.

Projekt „e-Składka” to strzał w dziesiątkę - ocenia ZUS. Trzy miesiące opłacania składek na indywidualne numery rachunków składkowych przez przedsiębiorców wyeliminowały błędy, z którymi przedsiębiorcy borykali się przez wiele lat. Nowy sposób opłacania składek spowodował, że przelewy na konta ZUS wpływają bez błędów.

Czytaj też Przelew na ZUS: zamiast czterech rachunków, będzie jeden

Od nowego roku opłacanie składek nie wiąże się już z koniecznością wypełniania trzech lub czterech oddzielnych przelewów. Suma składek opłacona zostaje jednym zwykłym przelewem - podobnie jak opłaty za gaz czy prąd. Dla przedsiębiorcy jest łatwiej i szybciej.

Bożena Bielawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału ZUS przytacza regionalne statystyki.

W województwie małopolskim od początku roku do końca marca przedsiębiorcy przekazali  703 338 wpłat z czego do nowosądeckiego oddziału ZUS i podległych mu placówek wpłynęło147 825 wpłat na kwotę 741 904 807,89 zł.

- W ubiegłym roku średnia pomyłek w opisie wpłat do ZUS w kraju  miesięcznie wyniosła 23 tysiące. W każdym przypadku ZUS prowadził postępowanie wyjaśniające. Jeśli teraz pojawiają się pomyłki, to mają związek z opisem wpłaty oraz numerami rachunków na które przedsiębiorcy odrębnie wpłacali składki.

Czytaj też Absurd? ZUS bardziej troszczy się o przedsiębiorców niż resort pracy?

Jak wynika z wyliczeń, w styczniu do ZUS w całym kraju wpłynęło nieco ponad 40 błędnych wpłat, w marcu już tylko 28.

Bielawska przypomina, że Zakład wysyła do przedsiębiorców informację o rozliczeniu konta. W liście nie tylko znajduje się saldo, ale również zasady i sposób opłacania i rozliczenia składek.

Wysyłka korespondencji zakończy się z końcem maja. Co ważne, płatnicy otrzymają w listach bieżącą informację o rozliczeniach, które zostały zaksięgowane do dnia wysyłki korespondencji. Jeżeli płatnik otrzyma korespondencję w maju będzie tam okres rozliczeniowy od stycznia do kwietnia.

[email protected] fot, archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu