Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
02/06/2023 - 13:45

ZUS będzie oddawał pieniądze. Zostało tylko kilka dni. Trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku

Blisko 70 milionów złotych, tyle wedle wstępnych wyliczeń musi oddać ZUS tym przedsiębiorcom, którzy mają nadpłaty w rozliczeniu się ze składek zdrowotnych za ubiegły rok. Żeby pieniądze odzyskać do 22 maja trzeba było złożyć specjalny wniosek. Nie wszyscy jednak zdążyli. Czy pieniądze przepadną? Jest dobra wiadomość. ZUS termin przedłużył, ale trzeba się spieszyć, bo to ledwie kilka.

 - W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty – poinformowała prezes ZUS  Gertruda Uścińska.

czytaj też Nie będzie już kolejek Ukraińców po pracę w Nowym Sączu? Idą zmiany

Ile czasu zyskali przedsiębiorcy?  

Termin został przedłużony do 5 czerwca. Rzeczniczka małopolskiego oddziału Zakładu  Anna Szaniawska przypomina, że jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot.

-  Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie automatycznie utworzony na profilu przedsiębiorcy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u – tłumaczy rzeczniczka i dodaje, że najpóźniej do 3 sierpnia,  nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek.  

 Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku "Dokumenty i wiadomości”, sekcja dokumenty robocze.

czytaj też Będzie nowa, rekordowa podwyżka minimalnej pensji  

Jak sporządzić wniosek samodzielnie

-  Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie – mówi Szaniawska.  Może to zrobić, wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA – wskazuje rzeczniczka.

 Co ważne, przedsiębiorcy powinni również zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu