Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/07/2021 - 12:40

Zrobili z tym porządek. To już koniec wydłużania zwolnień lekarskich

Koniec „załatwiania” bardzo długich zwolnień lekarskich, które są kosztowną zmorą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ukrócenie tej powszechnie stosowanej praktyki jeszcze na początku roku zapowiadał resort rodziny. Teraz zapowiedzi stały się faktem. Nowe przepisy znalazły się w nowelizacji, którą właśnie uchwalił Sejm.

Jak długo można przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim?  Teraz zasiłek chorobowy na jedno schorzenie można otrzymywać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokładnie przez 182 dni. Są jednak „zaradni”,  którzy do pracy wracają na jeden dzień, po to, żeby zaraz wziąć nowe L-4, ale już na inną dolegliwość. Tym sposobem za pieniądze nie pracują przez cały rok. 

To wydłużanie w nieskończoności zwolnień lekarskich stało się kosztowną zmorą ZUS. To dlatego resort rodziny zabiegał o ukrócenie takich praktyk. Jeszcze w lutym padły zapowiedzi zmiany przepisów. Teraz znalazły się w nowelizacji uchwalonej przez  Sejm ustawy. to cie też zainteresuje Jest decyzja. Wszystkie liczniki prądu idą do wymiany. Kto za to zapłaci? 

- Jeśli chodzi o zasiłki chorobowe, to liczby robią wrażenie. W 2016 roku przeznaczyliśmy na nie ponad 10 mld zł, w 2020 - 14 mld zł. To są dane, które wskazują, że musimy w tym systemie dokonywać zmian –  mówił wiceminister rodziny Stanisław Szwed  cytowany przez tvn.pl.

 Co się zmieni? Według znowelizowanych przepisów  będą obowiązywać nowe zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Zostaną do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed lub po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży.  Przeczytaj też Już przesądzone? Wprowadzą ujemne oprocentowanie naszych pieniędzy w bankach 

Po zmianie przepisów zasiłek chorobowy będzie  skrócony o połowę,  do 91 dni. Teraz nowelizacja ustawy trafi do Senatu. ([email protected]) fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu