Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 kwietnia. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany
27/02/2020 - 11:35

Zobacz kto nie będzie płacił podatku od nieruchomości w Starym Sączu

Już na najbliższej sesji w Starym Sączu radni zadecydują czy i kogo zwolnić z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Okazuje się, że lista pomiotów, które będą mogły skorzystać z tego rozwiązania zaproponowana w projekcie uchwały jest bardzo krótka.

Kto nie będzie płacił podatku od nieruchomości w Starym Sączu?

Jeśli radni przyjmą zaproponowane rozwiązanie to obejmie ono już podatek od nieruchomości, który trzeba uiścić w 2020 roku. I tak zgodnie z projektem uchwały z podatku mają być zwolnione nieruchomości i grunty, na których prowadzone są działania z zakresu opieki społecznej, ochrony przeciwpożarowej – m.in. siedziby jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie całej gminy, budynki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego – np. siedziba komisariatu policji.

Zobacz też: Rusza największa inwestycja w Mostkach. Będzie kanalizacja i wodociąg

Podatku nie trzeba będzie też odprowadzać od tych budynków i działek, na których prowadzona jest działalność oświatowa i kulturalna – chodzi tu o szkoły, przedszkola. Tu jednak jest pewne zastrzeżenie – w takich obiektach nie może być prowadzona jednocześnie działalność gospodarcza.
A teraz informacja najistotniejsza z punktu widzenia mieszkańców – z podatku zwolnione będą lokale mieszkalne stanowiące zasoby mienia komunalnego, czyli mieszkania komunalne. 

Przypomnijmy przy okazji jakie stawki podatku od nieruchomości obowiązują w gminie obecnie. Przedostatnia uchwała w sprawie podatków podejmowana była w gminie w grudniu 2018 roku. Wtedy wynosiły one – przykładowo – 86 groszy od jednego metra kwadratowego gruntu, na którym prowadzona była działalność gospodarcza i 3,09 zł od metra gruntu niezabudowanego, ale objętego planem rewitalizacji na którym dopuszczona była zabudowa. W przypadku budynków – też ujmując je wybiórczo – 0,77 zł za metr mieszkalnej powierzchni użytkowej i 18,5 zł za metr powierzchni budynku, w którym prowadzi się dzielność gospodarczą oraz 4,87 zł od metra dla lokali, w których prowadzona jest działalność lecznicza.
28 października 2019 roku radni podnieśli te stawki kolejno do 88 groszy, 3,15 zł, 79 groszy, 18,84 zł. 
Po wprowadzeniu tych zmian w 2020 roku dochody samorządu z tego tytułu wzrosną o 104 tys. 200 zł w stosunku do roku 2019 i sięgną poziomu 7 mln 526 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu