Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
01/05/2020 - 14:00

Zobacz jak epidemia obeszła się z remontami dróg w Krynicy-Zdroju

Gminę Krynicę-Zdrój czeka taki sam spadek - a może i większy, bo to gmina turystyczna – dochodów własnych jak wszystkie inne polskie samorządy, które muszą zmierzyć się ze skutkami zapaści gospodarczej spowodowanej epidemią COVID-19. A tu jeszcze się okazało, że samorząd nie otrzymał wszystkich oczekiwanych dotacji na remont gminnych dróg. Co to oznacza dla mieszkańców?

Zobacz jak epidemia obeszła się z remontami dróg w Krynicy-Zdroju

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych Krynica-Zdrój dostała ponad 883 tysiące złotych na remont ulicy Słotwińskiej. Ta kwota to 50 procent wartości inwestycji opiewającej na 1 mln 767 tys. zł, która powinna być zrealizowana do października tego roku.

Natomiast na resortową listę rezerwową trafił projekt przebudowy drogi w Mochnaczce Wyżnej. Tu krynicki samorząd liczył na zastrzyk finansowy w wysokości ok. 557 tys. zł a resztę na realizację zadania oszacowanego na ponad 1 mln 114 tys. gmina miała wyłożyć z własnego budżetu.

Zobacz też: Spotkali się w sprawie izolatoriów w Krynicy. Co ustalili?

Jak te przedsięwzięcia wyglądają w dobie wprowadzenia w Krynicy-Zdroju lokalnej tarczy antykryzysowej i spadku dochodów własnych gminy? – Jeśli chodzi o ulicę Słotwińską to jesteśmy właśnie w trakcie przetargu. Pieniądze na ten cel mamy zabezpieczone - zrobiliśmy kilka przesunięć w budżecie i udało nam się znaleźć pokrycie - mówi burmistrz Piotr Ryba.

A co z Mochnaczką Wyżną? Okazuje się, że w tym wypadku gmina musi posiłkować się planem awaryjnym – przesunąć inwestycję na przyszły rok, bo na wysupłanie ponad miliona nie ma szans.

- Będziemy jednak chcieli znaleźć środki na to, by jeszcze w tym roku miejscowo poprawić najgorsze fragmenty drogi – komentuje burmistrz Ryba. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. siodło, czyli w języku drogowców miejsce, gdzie droga schodzi ostro w dół, by dalej iść już płasko. Tu prace objęłyby naprawę nawierzchni a przede wszystkim odwodnienia, które obecnie zupełnie przestało spełniać swoją rolę.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu