Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
07/03/2014 - 08:01

Zmiana w Radzie Nadzorczej MPK. Kazimierz Sas wiceprzewodniczącym

Od tygodnia Kazimierz Sas, były poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej i były miejski radny, jest zastępcą przewodniczącego Rady Nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. Zamienił na tym stanowisku Zdzisława Krzyżostaniaka.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu zostało powołane do życia w 1995 roku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej jedynym właścicielem jest miasto Nowy Sącz. Spółka posiada trzyosobową Radę Nadzorczą oraz dwuosobowy Zarząd. Natomiast funkcję Zgromadzenia Wspólników pełni jednoosobowo prezydent Nowego Sącza.
Członkowie Rady Nadzorczej powoływani są na trzyletnią kadencję i po jej zakończeniu mogą być ponownie powołani na zajmowane przez siebie stanowisko. Jednak zgodnie ze statutem MPK, a konkretnie artykułem 21, każdy członek Rady Nadzorczej reprezentujący wspólnika, może być zawieszony w czynnościach albo odwołany przez Zgromadzenie Wspólników - prezydenta, w każdym czasie. Tak też się stało w ubiegłym tygodniu. Zdzisław Krzyżostaniak, ekonomista, znany m.in. z dwukrotnego uratowania przed bankructwem Nowomagu, czy prezesowania Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, stracił stanowisko zastępy przewodniczącego Rady Nadzorczej MPK. Zastąpił go Kazimierz Sas, były poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, były miejski radny, z wykształcenia nauczyciel, który był także dyrektorem szkoły.
- To osoba, co do kompetencji której nie mam żadnych wątpliwości. Dziękuję mu za przyjęcie tej funkcji – komentuje krótko Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza. – Jednocześnie pragnę podziękować jeszcze raz panu Krzyżostaniakowi za dotychczasową pracę w Radzie Nadzorczej Spółki – dodaje.
Funkcję przewodniczącej RN w dalszym ciągu sprawuje Anna Lipińska-Zwolińska, a sekretarzem jest Wojciech Zygmunt. Co należy do ich kompetencji? Członkowie Rady Nadzorczej mają sprawować stały nadzór nad działalnością Spółki. To do nich należy m.in. ocena sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz wniosków dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty. Muszą też opiniować roczne i wieloletnie plany działalności Spółki. Rada Nadzorcza wśród swoich kompetencji ma także: powoływanie i odwoływanie członków Zarządu oraz zawieszanie w czynnościach i wydawanie zgody na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki.
- Jako poseł, a później radny miejski zajmowałem się także tematyką transportu zbiorowego i komunikacji, więc te zagadnienia nie są mi obce. Posiadam zdany egzamin państwowy dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa – przyznaje Kazimierz Sas. – Na pewno jest to też dla mnie nowe wyzwanie, ale jak do każdego zadania, tak i do tego, będę podchodził sumiennie. Aktualnie zapoznaję się ze Spółką, spotkałem się już z prezesem Górskim. Będę robił wszystko co w mojej mocy, żeby podejmować decyzje trafione, które będą korzystne zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i pasażerów, czyli w większości mieszkańców miasta – dodaje.

(ALF)
Fot. (KID)
 






Dziękujemy za przesłanie błędu