Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
01/07/2016 - 14:10

Zgarnęli 100 tysięcy złotych na biznes!

Osiemdziesiąt pomysłów na biznes, ale zwycięzca był tylko jeden. Kapituła konkursu StartUP Award organizowanego w ramach Forum Inwestycyjnego, kolejnego prestiżowego wydarzenia Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunta Berdychowskiego zdecydował, że 100 tysięcy złotych otrzymają autorzy projektu zwiększający efektywność generatorów energii, firma LGM.

Mają innowacyjne pomysły i szukają możliwości ich realizacji. Właśnie taką szansę  daje konkurs STARTUP AWARD, organizowany w ramach Forum Inwestycyjnego, „krewniaka krynickiego Forum Ekonomicznego,skierowany nie tylko do młodych przedsiębiorców, mających innowacyjne pomysły, które często nie mogą zostać zrealizowane ze względu na brak funduszy. O wygraną - 100 tys. złotych - mogły zawalczyć także osoby niezależne i kreatywne, programiści i eksperci od nowych technologii.

Do tegorocznej edycji konkursów Start-up Award i Robot Show zgłoszono w sumie blisko 80 projektów, nie tylko z Polski, ale również między innymi  z Bułgarii i Ukrainy. Kapituła wyłoniła 15 innowacyjnych projektów. Ich twórcy mieli możliwość zaprezentowania się na krótkim pokazie. Ostatecznie z tego grona do ścisłego finału weszło pięć start-upów.

Za jeden z najlepszych pomysłów uznano  Kreator drukarki 3D z Małopolski z innowacyjną technologią badania oparów generowanych przez urządzenia i niwelowania ich szkodliwych właściwości poprzez zamianę na dwutlenek węgla. Uznanie jury zdobył także projekt Doktor Omnibus, czyli gry indywidualne i terapeutyczne dla dzieci dotkniętych autyzmem.

Świetne oceny zyskała też Platforma Komunikacji Mobilnej - rozwiązania geolokalizacji do zastosowania w przemyśle oraz Sidly - urządzenia telemedyczne, w tym opaski na rękę dla osób z demencją, monitorujące m.in. temperaturę ciała, kontrolujące użycie leków.

Jednak zwycięzca był tylko jeden. Nagrodę zgarnęła firma LGM za projekt zwiększający efektywność generatorów energii, opatentowany w 11 krajach.

- Mamy prostą innowację. Generujemy więcej energii z istniejących urządzeń. Tyle i aż tyle, ponieważ każdy z nas jej potrzebuje. My potrafimy ją uzyskać, zwiększając efektywność, ściągając limity z istniejących generatorów – tłumaczyła Justyna Wysocka-Golec, współwłaścicielka firmy LGM.

Nagrodę zwycięzcom wręczyli prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski.

Kapituła postanowiła przyznać również nagrodę honorową spółce Sidly. Jednogłośnie uznano, że jest to dojrzały pomysł, który potrzebuje promocji. W specjalnym pokazie firma będzie mogła zaprezentować się podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy (6-8 września). Firma otrzymała także nagrodę publiczności oraz 7 godzin doradztwa od firmy PwC.

-Każdy finalista reprezentował najwyższy poziom. Mam wrażenie, że każdy z przedstawionych przez nich projektów ma przed sobą przyszłość – podkreślał Michał Karnowski w imieniu Kapituły konkursu. – Zwycięzcy są autorami polskiej myśli technicznej, a pomysłu na biznes dokonali przypadkiem. Więcej do szczęścia w konkursie Start-up Award chyba nie trzeba – podkreślił Karnowski. – Poziom był bardzo wysoki, a decyzja trudna – przyznał Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu, który był członkiem kapituły.

(ami), fot:forum-ekonomiczne.pl

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu